نوای «واحسینا» در سرزمین افتاب طنین‌انداز شد

همزمان با فرارسیدن اربعین حسینی عزاداران در استان مرکزی سرزمین آفتاب با نوای «واحسینا» به سوگ حضرت خورشید نشستند.

استان مرکزی سرزمین آفتاب، امروز در سوگ سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) یکپارچه عزا و ماتم بود و مردم دلداده و ولایت‌مدار استان مرکزی در اربعین حسینی با برپایی مراسم‌های ویژه‌ سوگواری عشق و علاقه خود به خاندان ائمه اطهار(ع) نشان دادند، دسته‌های سینه‌زن و زنجیرزن در شهرها و روستاها و محلات مختلف استان، خمین، محلات و دلیجان، ساوه و زرندیه، تفرش و فراهان و آشتیان، اراک، خنداب، کمیجان، شازند و سربند راه‌اندازی شد.

نوای یا حسین(ع) در گوشه‌گوشه استان مرکزی در اربعین حسینی طنین‌انداز بود و همه مردم ولایت‌مدار استان برای نشان دادن عشق و علاقه خود به خاندان ائمه اطهار(ع) و زنده نگه داشتن قیام حسینی آئین‌های ویژه‌ای برپا کردند، این در حالی است که حسینیه‌ها، مساجد، تکایا و بقاع متبرکه استان مملو از انسان‌های فرهیخته‌ای بود که در سوگ شهادت حسین بن علی(ع) و یاران با وفایش لباس سیاه برتن کرده‌اند و به عزاداری و نوحه‌خوانی می‌پردازند.

سوگواران حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفای آن حضرت در اربعین حسینی از شب گذشته با برپایی مراسم سینه‌زنی سنتی در مساجد و تکایا و راه‌اندازی دسته‌های زنجیرزنی، سنج و دمام عشق و اردات خود را به سید و سالار شهیدان(ع) نشان دادند.

اربعین حسینی در این نقاط متجلی شد و مردم دلداده و متدین شهرها و روستاهای استان در نقاط مختلف این استان عشق و وفاداری خود را به ولایت نشان دادند به گونه‌ای که برگزاری آئین تعزیه‌خوانی از دیگر برنامه‌های عزاداران اربعین حسینی در استان مرکزی و سرزمین آفتاب است.

اطعام عزاداران و پخت غذاهای نذری از دیگر ویژگی‌ عزاداری مردم ولایت‌مدار استان مرکزی در اربعین حسینی بوده و امروز در روز اربعین مردم در سراسر استان مرکزی با حضور در دسته‌جات سینه‌زنی و زنجیرزنی در سوگ خامس آل طاها بر سر و سینه می‌زنند.

تجمع بزرگ عزاداران حسینی اربعین تاساعتی دیگر با حضور عزاداران اربعین حسینی با سخنرانی نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی و مدیحه‌سرایی مداحان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در مصل بیت المقدس اراک برگزار می‌شود.