در همایش مشترک بسیج طلبه و دانشجو تهران مطرح شد:بسیج طلبه و دانشجو یکی از دو فرایند تمدن اسلامی است

نخستین همایش مشترک بسیج دانشجو و طلبه تهران با رویکرد احیاء فرمان امام خمینی (ره) مبنی یر تاسیس این نهاد مقدس در حوزه علمیه مشکات برگزار شد.

در این مراسم که با حضور تعدادی از فعالان سیاسی و فرهنگی دانشجویی و طلبگی در حوزه علمیه مشکات تهران برقرار شد، حجت‌الاسلام و المسلمین غلامرضا قاسمیان، مدیر سابق حوزه علمیه مشکات و مسئول قرارگاه جهادی امام رضا (ع) طی سخنانی با اشاره به ماهیت تاسیس بسیج به فرمان امام خمینی (ره)گفت: بسیج، عصای موسای ولی است.

وی افزود:اساس تشکیل بسیج جنگ تحمیلی بود که امام راحل به اقشار مردم دستور دادند جمع شوید و برای جنگ آماده شوید. اما بعد از جنگ سپاه که فرزند بسیج بود، خودش مادر ساختاری بسیج شد.

حجت الاسلام قاسمیان اظهارکرد:بسیج دیگر بعد از آن مردمی نبود و یک ساختار بود،اگر بسیج بتواند کاری حسابی انجام دهد، نباید وجهه نظامی پیدا کند بلکه باید برای مفهومی به اصل خودش بازگردد.

مسئول قرارگاه جهادی امام رضا (ع) تصریح کرد:ما برای امور سیاسی باید پیامهای اصیل انقلاب را دست بگیریم و این وظیفه بسیج است. آنچه که اقتضا می‌کند انسان در کار اجتماعی و سیاسی انجام دهد، این است که پیام های اصیل انقلاب را ارائه دهد نه اینکه لیست انتخاباتی کند.

حجت الاسلام قاسمیان در پایان خاطرنشان کرد:بسیج مال ساختارها نیست بلکه مال مردم است؛ همانطور که امام یک جنگ را با آن اداره کردند، همانطور با آن می‌توان تحول ایجاد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین کربلایی، مدیر حوزه علمیه مشکات گفت: من خودم از دانشگاه وارد حوزه علمیه شدم و همیشه حسرت می خوردم که با دانشجو و دانشگاه ارتباط بهتری داشته باشیم. در نسخه ای که امام فرمودند، بسیج طلبه و دانشجو یکی از دو فرایند تمدن اسلامی است که دومین لازمه آن هم به هنگام بودن در عمل است.

حجت‌الاسلام جعفری، معاون مسئول پایگاه بسیج حوزه علمیه مشکات نیز در سخنانی گفت: پیش از این بسیج دانشجو و طلبه، در دو حوزه جداگانه مشغول بودند و هر یک نقش خود را داشتند اما ارتباط این دو نهاد در جامعه شاید از هر زمان در گام دوم انقلاب ضروری تر شد. ارتباط دانشجویان و طلاب که نخبگان جامعه هستند، باید با جامعه تقویت شود که این امر مورد اشاره رهبری نیز هست.

علیرضا قادری، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به پیام امام خمینی (ره) در آذرماه ۶۷ مبنی بر تاسیس بسیج دانشجو و طلبه، تاکید کرد: آنچه از پیام امام برای تشکیل بسیج دانشجویی و طلبگی فهمیدیم این است که ایشان افقی را در نظر داشتند و آن تشکیل هسته های مقاومت علمی در ایران و اسلام است. احتیاج بسیج دانشجویی به کسب معارف اسلامی بسیار به تقریب این دو نهاد کمک کرد و اکنون ما مساجد را برای شروع عملیات مشترک بین دانشجو و طلبه هدف قرار دادیم.

حجت‌الاسلام عرب، مسئول پایگاه بسیج حوزه علمیه مشکات هم از ارسال نامه ای از سوی بسیج دانشجویی و طلاب تهران به رهبری انقلاب و ملاحظه آن از سوی ایشان خبر داد و گفت: . رهبری می‌گویند بسیج یک پدیده الهام شده به قلب امام بود. دو پایگاه اساسی که سرداران تحول اجتماعی از آن برمی آیند، دانشگاه است که به قول امام مبداء همه تحولات است اما ایشان در ادامه این جمله می‌گویند چه دانشگاه علوم قدیمه و چه دانشگاه علوم جدیده! یکی از کلید واژه های مکرر امام از پیش تا پس از انقلاب، وحدت حوزه و دانشگاه است چون بدون هم این دو ابتر می شوند. نقطه مقابل اسلام آمریکایی را بسیج تصویب می‌کند. یقین داریم که اگر ما جوانان انقلابی شروع کنیم به حرکت و اراده ای را آغاز کنیم، انقلاب را به آن هدف نهایی خواهیم رساند.

در پایان این مراسم نیز بیانیه مشترکی قرائت شد که به احیاء میراث حضرت امام خمینی (ره) و فرمان بر زمین مانده ایشان تاکید می کرد. در بخشی ازاین بیانیه آمده است: «از آنجا که تشکیل بسیج متحد دانشجو و طلبه نباید یک امر نمادین باشد فلذا نیازمند تعریف اقدامات مشترک است در همین راستا با توجه به تعادل اقتصادی و فرهنگی دشمنان علیه ملت ایران در بعد ملی اقدامات خود را متمرکز بر محرومیت زدایی فرهنگی و اقتصادی و در بعد بین المللی با توجه به لزوم توسعه عمر استراتژیک و در راستای فرمان امام اقدامات خود را متمرکز بر تشکیل هسته های مقاومت در میان جوانان کشورهای اسلامی خواهیم کرد.»