سید علی آقازاده: به مدیر متخلف در خصوص دخالت در امر انتخابات تذکر کتبی دادیم

استاندار استان مرکزی با اشاره به تخلف مدیرکل امور اجتماعی استانداری مرکزی در حمایت از یکی از نمایندگان خانه ملت در آستانه انتخابات گفت: این اقدام خارج از عرف و قانون صورت گرفته و در این خصوص نیز تذکر شفاهی و کتبی نیز داده شده و در صورت تکرار مدیر مربوطه عزل می‌شود.

سید علی آقازاده استاندار مرکزی در جمع خبرنگاران افزود: گام نخست ثبت‌نام داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان با موفقیت انجام شد و تا پایان مهلت تعیین شده تا عصر روز گذشته ۳۷۳ نفر ثبت‌نام خود را قطعی کردند.

وی اظهارکرد: با توجه به اینکه برخی از مدارک داوطلبان کاستی‌های داشت در حال حاضر در وزارت کشور ثبت‌نام خود را قطعی می‌کنند و احتمال می‌رود تا پیش از پایان وقت اداری شمار نامزدهای حوزه‌های انتخابیه در استان افزایش یابد.

نماینده عالی دولت در استان تصریح کرد: میزان مشارکت داوطلبین دوره پیش انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان مرکزی ۳۴۰ نفر بود و این در حالی است که در یازدهمین دوره انتخابات خانه ملت با افزایش حدود ۱۳ درصدی نامزدها مواجه هستیم که این مهم می‌تواند نویدبخش افزایش مشارکت مردم باشد.

آقازاده ضمن تأکید بر ترغیب اصحاب رسانه در راستای افزایش مشارکت مردم در این دوره از انتخابات ادامه داد: در بازه زمانی تعیین شده نسبت به ثبت‌نام  یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان، میزان مشارکت مردان ۸۸ درصد و خانم‌ها نیز ۱۱.۹ درصد بود که نسبت به دوره قبل، میزان مشارکت بانوان کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: در استان مرکزی به ازای هر کرسی، ۵۴.۴ درصد نفر ثبت‌نام خود را تا این لحظه قطعی کرده‌اند که بر اساس شرط سنی، جوان‌ترین داوطلب ۳۰ ساله و مسن‌ترین هم ۶۸ بودند.

نماینده عالی دولت در استان در خصوص میزان تحصیلات داوطلبین این دوره از انتخابات خانه ملت نیز بیان کرد: ۴۶ نفر دارای مدرک دکترا معادل ۱۲ درصد، ۲۹۲ نفر کارشناسی ارشد معادل ۷۵ درصد، کارشناسی ۳۴ نفر و حوزوی نیز ۱۴ نفر نسبت به ثبت‌نام قطعی خود در استان اقدام کردند.

آقازاده با اشاره به میزان استقبال داوطلبین در حوزه‌های انتخابیه در استان نیزعنوان کرد: میزان استقبال و ثبت‌نام داوطلبین در حوزه انتخابیه اراک، خنداب و کمیجان  ۷۴ نفر به ازای نماینده، در حوزه انتخابیه تفرش، آشتیان و فراهان ۶۷ نفر به ازای یک نماینده، حوزه ساوه و زرندیه ۲۶ نفر به ازای یک نماینده، شازند ۴۹ نفر به ازای یک نماینده و حوزه انتخابیه خمین نیز ۳۱ نفر به ازای یک نماینده بود که طی یک هفته در استان به ثبت رسید.

وی ابراز کرد: داوطلبین در شرایط فعلی نباید آنچه در حیطه وظایف قانونی‌شان نیست، به مردم امید واهی بدهند چراکه این نوع برخورد خلاف قانون است و با این نوع رفتارها برخورد قانونی صورت می‌گیرد و همچنین بهره‌گیری از امکانات دولتی توسط مسؤولین برای حمایت کاندیداها قانونی نیست.

استاندار استان مرکزی در خصوص حمایت یکی از مدیران اجرایی استانداری از یکی از نمایندگان خانه ملت نیز یادآور شد: این اقدام خارج از عرف و قانون صورت گرفته و در این خصوص نیز تذکر شفاهی و کتبی نیز داده شده و در صورت تکرار مدیر مربوطه عزل می‌شود.

آقازاده تأکید کرد: تخلف عمدی از مدیران استان به‌ویژه مدیران استانی پذیرفتنی نیست و بدون درنگ اقدامات قانونی لازم صورت می‌گیرد.

وی اشاره کرد: با توجه به اینکه تا زمان انتخابات مراسمات متفاوتی همچون دهه فجر، بازدید و افتتاح طرح‌ها پیش رو است انتظار می‌رود صدا و سیمای استان نیز در این خصوص، با دقت بیشتری ورود کند تا رنگ و بوی تبلیغات زودهنگام را نداشته باشد.

استاندار استان مرکزی با تأکید بر اینکه باید مسؤولان، بی‌طرفی را در عمل و رفتار خود در زمان انتخابات را مد نظر قرار دهند، گفت: ملاک همه فعالیت و اقدامات مسؤولین باید بر اساس قانون باشد.

آقازاده در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات حوزه ورزش استان نیز اشاره کرد و افزود: وضعیت حامیان مالی ورزش در سال جاری مناسب‌تر شده و با تلاش‌های صورت گرفته، شهرداری حمایت خود را از دو تیم ورزشی استان اعلام کرده که با مصوبه شورای اسلامی شهر اعتبارات لازم در حال پرداخت است.

وی در خصوص در خصوص تدوین و ترسیم سند ورزش در استان نیز اظهارکرد: ورزش استان در چند حوزه و رشته ورزشی دارای استعدادهای درخشانی است که به گونه‌ای که دارای چندین نشان شده و به المپیادهای مختلفی نیز راه یافته است که در این راستا باید سند ورزش استان در افق ۵ ساله آماده و تدوین و تا پایان سال با مشارکت معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری و مدیر کل ورزش و جوانان استان اهداف مورد نظر لحاظ شود.

استاندار استان مرکزی در خصوص مشکلات تیم آلومینیوم نیز بیان کرد: در حال حاضر این تیم دچار مشکل شده و در رده جدول نیز شرایط مناسبی ندارد اما ورود بیش از حد استانداری به این تیم ممکن است حاشیه‌ساز شود اما استانداری حمایت‌های معنوی لازم را از این تیم دارد.

آقازاده ادامه داد: با توجه به اینکه میزان اعتبارات تیم آلومینیوم نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته اما نتایج قابل قبولی کسب نشده که در این راستا نیاز است مشکلات این تیم مورد بررسی و ریشه‌یابی شود تا بتوان تدابیر ویژه‌ای در خصوص بهبود وضعیت این تیم اتخاذ کرد.

وی در خصوص تأمین مالی داوطلبین مجلس شورای اسلامی نیز اضافه کرد: بر اساس قانون کاندیداها باید صورت هزینه مالی خود را در دوره انتخابات مشخص کنند و این مهم نیز باید توسط هیأت نظارت به‌صورت جدی پیگیری شود و انتظار می‌رود چنانچه کاندیداها از کانال‌های مختلف نسبت به تأمین هزینه‌های خود اقدام کردند، اطلاع‌رسانی شود.

استاندار استان مرکزی در خصوص اقدام ملی مسکن در کشور و به‌تبع آن در استان تصریح کرد: در گام نخست در استان ساخت ۸ هزار واحد مسکونی در دستور کار قرار دارد که از این تعداد  ساخت ۴ هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی در شهرستان اراک، سه هزار واحد در ساوه و هزار واحد دیگر در سایر نقاط استان ساخته می‌شود و مقرر شده که هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی نیز در استان توسط ستاد اجرایی فرمان امام راحل برای واجدین شرایط ساخته شود.

آقازاده در پایان در خصوص ۵۰ دستگاه اتوبوس واگذار شده به شهرداری اراک نیز خاطرنشان کرد: ۳۰ اتوبوس جدید توسط شهرداری در سطح شهر به‌کارگیری شده که باید ۲۰ دستگاه اتوبوس دیگر در کوتاه‌ترین زمان تعیین تکلیف و به ناوگان حمل و نقل عمومی تحویل شود.

بهروز اکرمی معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: به‌واسطه تعامل و انسجام میان هیأت های اجرایی، فرمانداران، پیش از شروع ثبت‌نام داوطلبین، هیأت های نظارت در استان و شهرستان‌ها تشکیل شد که به گفته ستاد انتخابات کشور، استان مرکزی و به‌ویژه فرمانداری اراک، اولین هیأت اجرایی و نظارت را در خصوص انتخابات یازدهمین دوره خانه ملت را تشکیل دادند که قابل تقدیر است.

وی افزود: تا زمان  انتخابات در اسفندماه، هیأت‌های نظارت و اجرایی ماهانه نشست‌هایی را در راستای هر چه باشکوه‌تر کردن انتخابات و رصد فضای عمومی و مجازی برگزار می‌کنند و ستاد انتخابات استان بر اساس وظایف قانونی در حیطه وظایف خود از هیچ کوششی دریغ نمی‌کند.

وی اظهار کرد: نماینده عالی دولت در استان نیز تأکید کردند که مجموعه استانداری، فرمانداری و بخشداری‌ها تحت هیچ عنوان نباید دخالتی در حوزه انتخابات و حمایت از کاندیدایی را داشته باشند و در قانون هم به‌صراحت بیان شده که مدیران دولتی نباید در جایگاه خود له یا علیه کاندیدایی تبلیغ کنند.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی در خصوص حمایت سمن‌ها و نهادهای مدنی(مردمی) نیز تصریح کرد: NGO ها و سازمان‌های مردم‌نهاد در چارچوب قانونی خود وظایفی برای آنها مشخص شده و به هیچ عنوان هیچ نهاد مدنی حق فعالیت‌های سیاسی را ندارد.

اکرمی در پایان خاطرنشان کرد: چنانچه سازمان‌های مردم‌نهاد خواهان فعالیت‌های حزبی هستند باید حزب تشکیل دهند و رسانه‌ها نیز اگر متوجه فعالیت و تبلیغات سمن‌ها در حوزه انتخابات شدند حتماً اطلاع‌رسانی کنند تا برخورد قانونی صورت گیرد.