سیدرضا فاطمی امین:سازمان اقتصاد آستان قدس رضوی به‌دنبال قطع وابستگی خارجی کشور در حوزه بذر و نهال است

مدیرعامل سازمان اقتصاد آستان قدس رضوی گفت: این سازمان به‌دنبال قطع وابستگی خارجی کشور در حوزه بذر و نهال است.

سیدرضا فاطمی امین مدیرعامل سازمان اقتصاد آستان قدس رضوی در مراسم افتتاحیه خط تولید کمباین برنج در شرکت کمباین‌سازی ایران در اراک با اشاره به افتتاح این محصول افزود: امروز کار مهمی در دو بعد انجام می‌شود، یک بعد خود شرکت کمباین‌سازی ایران و بعد دیگر بعد ملی است.

وی اظهارکرد: شرکت کمباین‌سازی اکنون در سالروز پنجاهمین سال از افتتاح خود قرار دارد و شاید از سال 72 که بیلر تولید شده تاکنون که بیش از 25 سال می‌شود محصول قابل توجهی در این شرکت تولید نشده، البته سامانه ضد تگرگ کار خوبی است اما آنقدر فروش نداشته است.

وی ابراز کرد: اهمیت کاری که امروز افتتاح می‌شود از بیلر هم بالاتر است یعنی می‌توان گفت در طول 40 تا 50 سال گذشته این کار انجام می‌شود و از این جهت مهم است که شرکت را پایه‌دار می‌کند، وقتی شرکتی تنها دو محصول داشته باشد نوسان در فروش یکی از محصولات آن ممکن است شرکت را دچار تنش کند.

مدیرعامل سازمان اقتصاد آستان قدس رضوی تصریح کرد: در سال 96 تسهیلات بانکی بهتر پرداخت شد و تا 700 دستگاه تولید کمباین گندم را داشتیم اما در سال 97 با افولی که در تسهیلات بانکی داشتیم تولید تا نزدیکی مرز سر به سر رسید، خیلی بد است برای شرکتی با 50 سال قدمت که با تغییرات قیمت بازار تا این حد متزلزل شود.

فاطمی امین بیان کرد: اینکه کمباین برنج تولید می‌شود و امروز این مهم را جشن می‌گیریم خیلی کمک می‌کند به پایداری شرکت و تداوم کار شرکت یک امیدی را ایجاد می‌‌کند برای همه ما و همه کارگران که این شرکت با اتکا به توانمندی خود مستحکم‌تر و با سودآوری بیشتری حرکت می‌کند این نخستین سطح از تولید این محصول است‌.

وی ادامه داد: موضوع بعدی بُعد ملی آن است، خیلی زشت است برای کشوری مثل ایران با این تمدن، با این سابقه و با این رویکرد تمدنی که سر موارد ساده‌ای امنیت غذایی آن به هم بخورد، برنج در کشور ما بخش عمده‌ای از غذای جامعه را تامین می‌کند و زشت است که نتوانیم مراحل از کاشت تا فرآوری نهایی را انجام دهیم و وابسته به خارج از کشور باشیم، این موضوع از یک سو به تراز تجاری کشور فشار وارد می‌کند که به نفت وصل می‌شود و تولید این محصول جای خرسندی است که بخشی از امنیت غذایی کشور را تامین می‌کند.

مدیرعامل سازمان اقتصاد آستان قدس رضوی عنوان کرد: شعار سازمان اقتصادی پیشرو، پیشران و الهام‌بخش در اقتصاد اسلامی است، این چشم‌اندازی است که از سال گذشته برای این سازمان و شرکت‌های زیرمجموعه آن تعریف کرده‌ایم و از چشم‌اندازهایی است که با آن عمل می‌کنیم و دکوری نیست، برای مثال دو سه ماه پیش مدیران یکی از شرکت‌ها را با سبب عدم حرکت در مسیر چشم‌انداز عزل کردیم.

فاطمی امین اضافه کرد: در این چشم‌انداز برای سال 99 و 1400 همین روزها برنامه‌‌ها را نهایی می‌کنیم، به لحاظ اینکه آستان قدس در حوزه کشاورزی، دامپروری و صنعت غذا امکانات ویژه‌ای دارد و می‌تواند نقش‌آفرینی ملی کند، بنابراین ما خود را فراتر از یک بنگاه می‌دانیم چیزی بین حاکمیت و بنگاه‌های خصوصی یعنی یک نقش توسعه‌گری که متاسفانه کمتر در کشور ما ایفا می‌شود، در قالب این نقش به سمتی رفتیم که ببینیم کدام نقاط کشور در حوزه امنیت غذا مشکل دارد تا ورود کنیم.

وی تأکید کرد: به‌طور مشخص در حوزه بذر و نهال ورود کردیم که وابستگی بسیار زیادی به خارج از کشور دارد، در تجهیزات کشاورزی به دو شرکت(کمباین‌سازی ایران و صنایع پیشرفته رضوی) ماموریت دادیم که طبق مطالعه‌ای که قرار است تا 10 محصولی را که برای امنیت غذایی کشور اهمیت دارد و تا پایان امسال مشخص می‌شود وارد شوند.

مدیرعامل سازمان اقتصاد آستان قدس رضوی یادآورشد: این با نگاه به آینده است و با نگاه به کشاورزی 10 سال آینده دنیا است که با یک نگاه آینده‌پژوهی پایان امسال به 10 محصول می‌رسیم که باید در این دو شرکت تولید شوند.

فاطمی امین اشاره کرد: تولید دستگاه کمباین برنج 12 ماه به طول انجامید که برای نخستین بار خوب است اما مدت زمان تصویب ایده تا ارائه به بازار شرکت‌های پیشران باید 4 ماه بیشتر نشود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این آماده‌باش را به کمباین‌سازی اراک می‌دهم که از اواخر امسال باید دنبال این باشیم که سال آینده سه تا چهار محصول پیشرو را تولید کنیم.