حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی: در فضای غبارآلود رسانه‌ای، وظیفه فهمیده‌ترها، تبیین حقیقت است

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه دشمنان اسلام همیشه با هجمه‌های رسانه‌ای به دنبال مشوش کردن اذهان امت اسلامی هستند گفت: در فضای غبارآلود رسانه‌ای، وظیفه فهمیده‌ترها، تبیین حقیقت است.

حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در مراسم گرامیداشت جانباختگان سانحه هواپیمای اوکراینی که از سوی هیئت میثاق با شهدا در مسجد دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد با بیان اینکه وقوع حادثه هواپیمای اوکراینی داغ جگر ما را افزون‌تر کرد افزود: من دو نفر از مسافرین این هواپیما را خوب می‌شناختم و با یکی از آنها نیز ارتباط داشتم و گاهی مشورت‌هایی به او می‌دادم. معتقدم این مجلس و هیئت دانشجویی بهترین فضا برای تسلیت و عزاداری به این خانواده‌هاست.

قمی با بیان اینکه هیئتی که پرچم اسلام ناب و انقلابی را به دست گرفته است، باید عمق مفهومی مکتب امام خمینی (ره) که همان محبت به مردم است را در دستور کار داشته باشد اظهارکرد: امام خمینی (ره) به فرزند خود حاج احمد توصیه کردند: «احمد یک طوری محبت مردم را در دل خود جا بینداز» این سخن امام در جلد ۲۱ صحیفه امام آمده است و مفهومش این است که باید مردم را دوست داشت. امیرالمؤمنین (ع) نیز به مالک اشتر توصیه کرده‌اند «قلبت باید پر و مالامال از محبت، رحمت و لطف به مردم باشد» اگر ما نیز این چنین باشیم قلبمان در عزای این اتفاق می‌شکند و زمانی که می‌فهمیم هموطنی از ما به اشتباه، این خطا را انجام داده، غصه‌دارتر می‌شویم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه برخی از رفتن‌ها و مرگ‌ها براساس روایات اجر بیشتری دارند و مشابه شهادت هستند تصریح کرد: مرگ با سوختن و یا در اثر جراحت حدید، اجر شهادت دارد. لحظه‌ای در این مجلس ذکر، زمان مرگ خود را تصور کنید در این صورت برای بهتر زندگی کردن تلاش خواهیم کرد. خوش به حال حاج قاسم سلیمانی که به گونه‌ای زندگی کرد که نایب امام زمان (عج) فرمودند:« به او تعظیم می‌کنم».

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: در روایتی از پیامبر (ص) داریم: «إِذَا الْتَبَسَتْ عَلَیْکُمُ الْفِتَنُ کَقِطَعِ اللَّیْلِ الْمُظْلِمِ فَعَلَیْکُمْ بِالْقُرْآنِ: هنگامی که فتنه‌ها مانند پاره‌های شب تاریک به شما روی آورند، بر شما باد (روی آوردن به) قرآن». در سال دوم هجرت یعنی همان سالی که جنگ بدر رخ داد که بالاترین سطح جنگ میان حق و باطل بود. فردی به نام عبدالله و یارانش از سوی پیامبر (ص) در نقطه‌ای مأمور شدند تا به قول امروزی‌ها کار اطلاعات عملیات را انجام دهند تا بفهمند کاروان‌های قریش که اموال مسلمین را به ناحق تصرف کرده بودند از کجا و چگونه رد می‌شوند. در زمان انجام این مأموریت، با یک کاروانی برخورد کردند که به راحتی می‌توانستند اموال غارت شده مسلمین را از آنان پس بگیرد اما میان یاران اختلاف ایجاد شد که ماه حرام است و نباید حمله کرد. از سوی دیگر این یاران فرصت و مجال لازم را هم برای کسب تکلیف از پیامبر (ص) نداشتند زیرا تا برقراری ارتباط با ایشان، کاروان از دست می‌رفت. در نهایت حمله کردند و تعدادی از یارانشان کشته شدند و تعدادی از افراد دشمن را کشتند و اسیرکردند و غنیمت‌هایی نیز به‌دست آوردند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بیان کرد: خاتم الانبیاء نسبت به غنائم و اسرایی که در این جنگ گرفته شده بود، واکنشی نشان ندادند و حتی تلخی و تخطئه نیز کردند. این حمله برای لشکریان اسلام، پیامدهای بسیاری داشت به طوری که قریش بعد از اطمینان از اینکه در ماه حرام انجام شده است، ابتدا عبدالله و یارانش را مورد هجمه قرار دادند و سپس به پیامبر (ص) حجمه کردند که حرمت ماه حرام را نگه نداشته است و کم کم گفتند اینان زیر حرف خود زده‌اند و العیاذبالله کاذب هستند.

قمی ابراز کرد: دشمنان اسلام در آن زمان طوری کار سانه‌ای انجام دادند که حتی، ذهن مسلمان‌ها نیز مشوش شد که نکند پیامبر (ص) اشتباه کرده است و لذا مسلمانان شروع کردند به سئوال درباره احکام شرعی ماه حرام از پیامبر (ص) که آیه ۲۱۷ سوره بقره نازل شد، «یَسْأَلُونَکَ عَنِ الشَّهْرِ الْحَرَامِ قِتَالٍ فِیهِ قُلْ قِتَالٌ فِیهِ کَبِیرٌ وَصَدٌّ عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ وَکُفْرٌ بِهِ وَالْمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَإِخْرَاجُ أَهْلِهِ مِنْهُ أَکْبَرُ عِنْدَ اللَّهِ ۚ وَالْفِتْنَةُ أَکْبَرُ مِنَ الْقَتْلِ؛« از تو درباره جنگ در ماه حرام می پرسند. بگو: هر جنگی در آن [گناهی] بزرگ است، ولی هر نوع بازداشتن [مردم] از راه خدا و کفرورزی به او و [بازداشتن مردم از] مسجد الحرام و بیرون راندن اهلش از آن، نزد خدا بزرگ تر [از جنگ در ماه حرام] است؛ و فتنه [شرک و بت پرستی] از کشتار بزرگ‌تر است» در فضای غبارآلود رسانه‌ای، وظیفه فهمیده‌ترها، تبیین موضوعات است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه بر اساس آیات قرآن باید باید با خطاکار برخورد شود اما برای برخورد باید از چند ماه و سال گذشته شروع کرد و هر کس که پای خود را کج گذاشته است باید مورد برخورد قرار گیرد، یادآور شد: در آیه‌ای که به آن اشاره شد؛ فتنه اکبر از کشتار نزد خداوند بزرگ‌تر است، یعنی کار افرادی که در فضای غبار آلود خوشحالی کردند و زمان را برای عقده‌گشایی، مناسب دیدند، بدتر است و باید بررسی کنیم که این افراد از کجا خط گرفتند زیرا مؤمن خدا در چنین شرایطی ناراحت می‌شود.

وی ادامه داد: جامعه ما چندین سال قبل تصمیم گرفت تو سری‌خور نباشد. روزگاری سران سه کشور در ایران آمدند تا برای امور ما تصمیم‌گیری کنند و حتی به شخص اول کشور ما اجازه ندادند برای سلام کردن حضور پیدا کند. در ادوار گذشته و دوران پهلوی به هر بهانه‌ای بخشی از کشورمان را جدا کردند که آخرین مورد آن بحرین بود که امروز یک کشور است، اما پیرمردی بلند شد و مردم را جمع کرد تا این فضا را تغییر دهد تا از تو سری‌خوری نجات یابیم آن زمان حتی حق اعتراض کردن به سگ آمریکایی‌ها را هم نداشتیم.

قمی اضافه کرد: حاج قاسم سلیمانی نماد اقتدار و عظمت ملت ایران بود و قطعاً همان‌هایی هم که در هواپیما حضور داشتند عزادار شهادت او بودند، باید بدانیم که ما در یک نزاع پیچیده بودیم زیرا شخص اول بلاد ابلیس دستور داده بود تا فرمانده ما را بزنند و این یک جنگ مستقیم بود و در پی آن، همه آحاد مردم گفتند باید انتقام بگیریم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تأکید کرد: تا قبل از این تحریم و جنگ نرم میان ایران و آمریکا مطرح بود اما این بار آمریکا به طور مستقیم وارد جنگ شد و غلط بزرگی کرد و باید جواب می‌گرفت؛ الحمدالله به برکت اسلام و طبق آیات قرآن ایستادیم و مواضع دشمن را مورد خمله قرار دادیم. عده‌ای در این فضا می‌گفتند نباید حمله می‌کردیم در جواب این افراد این آیه قرآن را داریم: «وَلَا یَزَالُونَ یُقَاتِلُونَکُمْ حَتَّىٰ یَرُدُّوکُمْ عَنْ دِینِکُمْ إِنِ اسْتَطَاعُوا؛ «و مشرکان همواره با شما می‌جنگند تا شما را اگر بتوانند از دینتان برگردانند» تا کجا بناست از مواضع خود کوتاه بیاییم، مقام معظم رهبری فرمودند:« اگر خواسته بعدی آنها به غیرت‌مان برخورد، چه باید کرد؟ تا کجا عقب‌نشینی کنیم».

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی با اشاره به این موضوع که برای اولین‌بار بعد از جنگ جهانی دوم، یک کشور حتی نه اینکه یک موشک بزند و در برود، بلکه یک پایگاه نظامی که خاک آمریکا محسوب می‌شد را موشک باران کرد گفت: تمام فرماندهان ما انتظار داشتند، بعد از این حمله آمریکا پاسخ دهد اما این اتفاق رخ نداد، تنها دلیلش حضور میلیونی ایرانی‌ها در مراسم تشییع پیکر حاج قاسم سلیمانی بود. ما زده بودیم و انتظار زدن داشتیم، یعنی در شرایط جنگی بودیم، در این شرایط، سیستم پدافندی کشور کارش زدن است و در این صورت رخ دادن خطا طبیعی است که این حادثه دردناک و جگرسوز برای ما اتفاق افتاد.

قمی اشاره کرد: شخص اول تروریست‌ترین کشور دنیا در این شرایط، توییت فارسی می‌زند کنار ما ایستاده است اما در این کشور چه کسی حرف او را قبول کرد، همه گفتند نمی‌خواهیم کنار ما بایستد یا نمی‌خواهیم سفیر انگلیس، کنار ما بایستد.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی درادامه با اشاره به این آیه «وَمَنْ یَرْتَدِدْ مِنْکُمْ عَنْ دِینِهِ فَیَمُتْ وَهُوَ کَافِرٌ فَأُولَٰئِکَ حَبِطَتْ أَعْمَالُهُمْ فِی الدُّنْیَا وَالْآخِرَةِ وَأُولَٰئِکَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ؛ «و از شما کسانی که از دینشان برگردند و در حال کفر بمیرند، همه اعمال خوبشان در دنیا و آخرت تباه و بی اثر می‌شود، و آنان اهل آتش‌اند و در آن جاودانه‌اند.» افزود: باید به این موضوع به طور ویژه توجه داشت که یعنی اگر فردی در اثر فشار رسانه‌ای کنونی، از حق برگردد، تمام زحمات قبلی‌اش به هدر می‌رود و طبق آیه قرآن تا ابد در جهنم باید بسوزد.

قمی تصریح کرد: خطایی در کشور انجام شد، ستادی هم مسئولیت آن را پذیرفت و برای مشخص شدن وضعیت این اتفاق، بررسی جنگی نیاز بود اما در نظر بگیرید در این شرایط جنگی اگر سریعاً اطلاع‌رسانی می‌شد و موجب خالی شدن فضا از نیروهای نظامی می‌شد، قطعاً دشمن حمله می‌کرد اما حال که یک نفر مسئولیت این اتفاق را بر گردن گرفته است و الحمدلله نشان از به بلوغ رسیدن مسئولین دارد و ما باید قدردان باشیم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ابراز کرد: این فردی که امروز مسئولیت این اتفاق را گردن گرفته، همانی شخصی است که چند روز پیش ترورش نافرجام مانده بود اما در فضای رسانه‌ای نسبت دروغگو به این شخص دادند. آیا با این حرف ما باید منفعل شویم؟ مؤمن منفعل نمی‌شود زیرا عزیز و نفوذناپذیر است؛ باید کمی از حاج قاسم سلیمانی یاد بگیریم.

قمی با اشاره به آیه ۱۱۲ انعام «وَکَذَٰلِکَ جَعَلْنَا لِکُلِّ نَبِیٍّ عَدُوًّا شَیَاطِینَ الْإِنْسِ وَالْجِنِّ یُوحِی بَعْضُهُمْ إِلَىٰ بَعْضٍ زُخْرُفَ الْقَوْلِ غُرُورًا ۚ وَلَوْ شَاءَ رَبُّکَ مَا فَعَلُوهُ ۖ فَذَرْهُمْ وَمَا یَفْتَرُونَ؛ و همچنین ما هر پیغمبری را از شیطان‌های انس و جن دشمنی در مقابل برانگیختیم که آنها برخی با برخی دیگر برای اغفال مؤمنان سخنان آراسته ظاهر فریب اظهار کنند. و اگر پروردگار تو می‌خواست چنین نمی‌کردند، پس اینها را با دروغشان واگذار» ادامه داد: ابلیس ترس به وجود انسان می‌اندازد، بعد از سانحه هواپیمای اوکراینی و تبلیغات دشمن بعضی افراد می‌گویند نکند خطایی کرده باشیم. این‌ها همه امتحان است و کشور ما در این شرایط امتحان پس داده است.

قمی اضافه کرد: آمریکا به ایران حمله کرد اما به تعبیر امیرالمؤمنین علی (ع) کفتار نیستیم که در خانه بمانیم و بترسیم. ما اگر در سوریه و عراق نمی‌جنگیدیم باید در کرمانشاه و همدان می‌جنگیدیم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه خاک شهدا تا ابد دارالشفای آزادگان است ابراز کرد: در قرآن کریم داریم، قومی که نمی‌جنگد، دچار لغزش شیطان شده است و در نهایت شیطان بر او سلطنت خواهد کرد زیرا روش کار شیطان این است که ترس در وجود افراد ایجاد می‌کند و ریشه این ترس و تمامی خطاها نیز حب به دنیاست.

وی درپایان سخنان خود با اشاره به نامه امام حسین (ع) به محمد حنفیه خاطرنشان کرد: امام می‌فرمایند: «به دنیا توجه نداشته باش، به گونه‌ای که اصلاً گویی دنیایی وجود نداشته و از ابتدا قیامت بوده است»، وظیفه امروز همه ما تبیین حق است و این وظیفه برعهده همه افراد حتی خانم‌هاست که باید از حق دفاع کنند و در هرکجا که می‌توانند از حق بگویند.

در ادامه این مراسم حاج حسین یکتا، فعال فرهنگی جبهه انقلاب و مسئول جمعیت جهادی امام رضایی‌ها در سخنانی ضمن تأکید بر اینکه ما تا انتقام نهایی که آزادی قدس است خیلی راه داریم، گفت: ما مقابله نمی‌کنیم اما انتقام می گیریم و این هم که زدیم به قول رهبری یک سیلی بود و تا انتقام سخت راه‌های بسیاری درپیش داریم.

حاج حسین یکتا، فعال فرهنگی جبهه انقلاب و مسئول جمعیت جهادی امام رضایی‌ها

وی افزود: قطعاً قبل از انتقام سخت از ما امتحان می‌گیرند. نتیجه جنگ نرم و سخت آنها، از بین بردن نیروی انسانی انقلاب اسلامی است در حالی که ما مثل سردار حاجی زاده دیگر نداریم. ما را با غصه از دست دادن این بچه‌های خوبمان امتحان می‌کنند؛ اما در این شرایط سخت باید گفت که حاج قاسم با شهادتش بر قلوب تصرف کرد و خونش کلید فتح باب قدس است. 

وی همچنین خطاب به جوانان اظهار کرد: بیایید حاج قاسم شناسی راه بیندازید و سلیمانی درست کنید. بروید و بر نوع توکل و توسل امام و رهبری توجه کنید و بدانید قبل از انتقام سخت، امتحان سخت وجود دارد. ما بارها توسط امام زمان (عج) امتحان اجباری شدیم و مشخصا دارند ما را با ولایت امتحان می‌کنند.

گفتنی است، این مراسم با مرثیه سرایی سید مجید بنی فاطمه و میثم مطیعی پایان یافت.