سید علی آقازاده: همكاري قابل توجه مردم استان با دستگاه هادرطرح فاصله گذاري اجتماعي

استاندار مرکزی گفت: مردم استان مرکزی همکاری قابل توجهی با دستگاه های مسئول و مرتبط در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی داشته اند.

سید علی آقازاده استاندار مرکزی در حاشیه جلسه قرارگاه پدافند زیستی استان در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی استانداری ضمن تشکر از همکاری مردم، گروه‌های مردمی، سازمان‌های مردم نهاد، ستادهای شهرستانی، فرمانداران، شهرداران و… در روز سیزدهم فروردین ماه افزود: رفتار مردم استان مرکزی با خارج نشدن از منزل در روز سیزدهم فروردین ماه امسال فرهنگ سازی برای تاریخ این استان و سراسر کشور بود.

وی اظهارکرد: مردم استان مرکزی همگام با سراسر کشور از برگزاری فرهنگ سنتی خود در روز سیزدهم فروردین ماه صرف نظر کردند و این اقدام بزرگ‌ترین از خود گذشتگی بود چرا که آن‌ها در منازل خود ماندند تا به توصیه‌های بهداشتی و برنامه ریزی که مجموعه نظام اسلامی برای آسایش آن‌ها تدارک دیدند، پاسخ مثبت دهند.

استاندار مرکزی تصریح کرد: همکاری مردم در نواحی روستایی در کنار نیروی انتظامی در بستن تفرجگاه‌ها و ورودی روستاها طی روز گذشته بسیار عالی بود و این طرح موفق جلوه‌ای از همکاری مردم و دولت بوده است و باید این قبیل فعالیت‌ها مستند سازی شود تا در طی سال‌های آینده به عنوان یک تجربه موفق در بحران‌های دیگر استفاده شود.

وی عنوان کرد: اگر امروز بیماری کرونا در کشور در ضعیف‌ترین شرایط قرار دارد نتیجه همکاری مردم و دستگاه‌های اجرایی است و باید این اقدامات تا ریشه کن شدن این ویروس تداوم یابد.

استاندار مرکزی بیان کرد: به دنبال شیوع ویروس کرونا در استان بیش از ۹۹ درصد اصناف به صورت خود جوش در بستن صنوف خود شرکت کردند که اوج فرهنگ و شعور انقلابی و دینی آن‌ها را نشان می‌دهد.

آقازاده اشاره کرد: طرح فاصله گذاری اجتماعی تا ۲۰ فروردین ماه ادامه دارد و مسئولین شهرداری مرکز استان و سایر شهرستان‌ها برنامه ضدعفونی و گند زدایی در مکان‌ها و گذرگاه‌های عمومی را تا اواخر فروردین ماه ادامه دهند.

وی بیان کرد: ادارات در هفته آینده باید حداکثر با یک سوم نیرو فعالیت کنند. فرمانداران، نیروی انتظامی و بسیج همچنان باید محورهای ورودی و خروجی استان را کنترل کنند.

استاندار مرکزی عنوان کرد: رسانه‌های دولتی، بخش خصوصی و صدا و سیما نیز در اطلاع رسانی‌های لازم نسبت به مقابله با این ویروس تلاش کردند.

آقازاده ابراز کرد: واحدهای تولیدی استان بر اساس حفظ ضوابط ایمنی و بهداشتی برای کارگران از روز شنبه فعالیت خود را آغاز می‌کنند و همکاران سازمان صمت، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان باید بر این امور نظارت کنند و اگر واحدی نتواند این شرایط را فراهم سازد، باید مطابق با قانون با آن برخورد شود.

وی تأکید کرد: چند واحد از اصناف از قبیل فروشگاه‌ها، خشکشویی ها، تعمیرات لوازم خانگی، فروش ظروف یکبار مصرف، فروش ابزار و یراق، فروش مصالح ساختمانی، چاپخانه‌ها و آهن فروشان از روز شنبه در صورت مهیا بودن شرایط فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

استاندار مرکزی اشاره کرد: با وجود اینکه ۸ مورد از اصناف فعالیت خود را از هفته آینده آغاز می‌کنند اما به مردم تذکر، هشدار را داده می‌شود حدالامکان در ظرف ۱۵ روز آینده در صورت مراجعه به این صنوف مسائل بهداشتی را رعایت کرده و صاحبان این صنوف نیز مکلف هستند، مسائل بهداشتی را رعایت کنند و سازمان صمت نیز باید بازرسی‌های لازم را در این حوزه انجام دهد.

آقا زاده در پایان خاطرنشان کرد: دستگاه‌ها و ادارات با رعایت پروتکل‌ها و ضوابط بهداشتی ابلاغ شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی باید شرایط را برای بازگشت فعالیت اقتصادی جامعه فراهم سازند، شاید در این شرایط با افزایش آمار مبتلایان مواجه شویم اما اگر آرام آرام به این سمت برویم بهتر از این است تا به صورت تجمعی کار کنیم و پیک نامطلوب داشته باشیم و لازم است در پایان هفته آتی اثر این بازگشایی های اندک را تجزیه و تحلیل کرد تا نقاط ضعف و قوت مشخص شود.