سید علی آقازاده:استان مرکزی رتبه نخست را در کاهش نرخ بیکاری به‌دست آورد

استاندار مرکزی گفت: استان مرکزی رتبه نخست را در کاهش نرخ بیکاری به دست آورد.

سید علی آقازاده استاندار مرکزی در جلسه شورای مهارت استان مرکزی با اشاره به آموزش‌های مهارتی افزود: بنابر آمارهای موجود استان مرکزی در زمستان سال گذشته از نظر بهبود فضای کسب و کار در کشور مقام نخست را داشته که به سبب تلاش‌های کارگران زحمتکش در حوزه کشاورزی، تولیدکنندگان، کارآفرینان، تشکل‌ها، مسئولان و حمایت بانک‌ها اتفاق افتاد.

وی اظهارکرد: در زمستان سال گذشته از نظر میزان نرخ بیکاری در کشور، استان مرکزی با نرخی حدود 6.9 رتبه نخست را کسب کرد که از جمله موفقیت‌های استان مرکزی است، استانی که به سبب داشتن صنایع بسیار فعال در بخش‌های مختلف، زیرساخت‌های خوب صنایع، کشاورزی و دانش کارآفرینان مجرب، باتجربه و کارآمد و تشکل‌ها، شرکت‌های دانش بنیان، سازمان صمت، اتاق بازرگانی و سایر تشکل‌ها همه دست به دست هم دادند استان ایمن موفقیت را کسب کند.

استاندار مرکزی ادامه داد: در پایان سال 98 و بحران شیوع کرونا استان مرکزی بهترین سال در پرداخت معوقات کاری بود به طوری که حدود 4 برابر بهتر از اسفند سال 97 معوقات کارگری پرداخت شد و کمترین بدهی به کارگران در پایان سال را داشتیم.

آقازاده تصریح کرد: استان مرکزی ظرفیت‌های خوبی دارد که باید در بخش آموزش و مهارت به کار گرفته شوند که تاکنون در این حوزه به خوبی استفاده کردیم به طوری که استان مرکزی در بخش مهارت و آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای عملکرد خوبی داشته است.

وی بیان کرد: استان با حدود 3 هزار واحد صنعتی و تولیدی و بیش از 90 هزار  بهره‌بردار بخش کشاورزی ظرفیت بسیار زیادی برای برگزاری دوره‌های آموزشی در رشته‌های مختلف دارد که دستیابی به سند توسعه آموزشی می‌تواند این روند را تسریع کند و این موتور محرک را شتاب بیشتری دهد تا در این زمینه موفقیت‌های بیشتری کسب کنیم.

استاندار مرکزی عنوان کرد: همدلی می‌تواند روند کسب موفقیت‌های استان را سرعت دهد و با کارآفرینی استان موفقیت خوبی در زمینه مهارت و آموزش می‌توانیم در سطح استان داشته باشیم.

آقازاده اضافه کرد: با همکاری دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، شرکت‌های دانش بنیان، پارک علم و فناوری، بنیاد نخبگان و آموزش و پرورش می‌توانیم بهتر از گذشته عمل کنیم که استان از این اقدام حمایت می‌کند.

وی تأکید کرد: هر آنچه فضای کسب و کار و مهارت را شتاب دهد این موضوع مهم در سال جهش تولید که باید مصمم‌تر از سال‌های گذشته باشد برای مقابله با بحران و هرنوع رکود اقتصادی آمادگی داریم و امیدواریم در این راستا قدم‌های بزرگی برداشته شود.

استاندار مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: از پیشنهاد حضور مدیرکل فنی‌و‌حرفه‌ای استان در جلسات شورای آموزش استقبال می‌شود.

ضرورت توسعه آموزش‌های مهارتی در استان مرکزی

سعید فرخی معاون اقتصادی استاندار مرکزی هم در این جلسه گفت: موضوع آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و افزایش مهارت در جامعه باید مورد توجه قرار گیرد اما باید به دنبال این موضوع باشیم که این آموزش‌ها چه میزان به اشتغال منجر شده و چه مقدار افزایش مهارت در استان داریم.

وی افزود: باانجام این کار و هدفگذاری اینکه چه تعداد از افراد دارای مدرک فنی‌و‌حرفه‌ای در استان بیکار هستند باید اقدامات و برنامه‌ریزی‌ها انجام شود و از روش‌های قبلی که در آموزش‌ها اثربخش نبوده نباید استفاده کرد زیرا اگر به این موارد توجه نداشته باشیم با هدررفت منابع مواجه می‌شویم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید برای اقدامات حوزه  آموزش‌های مهارتی برنامه جامعی داشته باشیم از جمله برنامه‌ها طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار است و در صورت عدم رسیدن به نتیجه مطلوب باید نگاه و نوع عملکرد تغییر کند.