ده بهمن 57 موج فرار آمریکائی ها از ایران

بهمن ماه 1357، تاريخ نهضت اسلامی مردم ايران به رهبری امام خميني (ره) به نقطه عطف خود رسيد و سرانجام مبارزات مردم مسلمان به بار نشست و پادشاهي 2500 ساله و ظلم و استبداد بيش از 50 ساله رژيم پهلوی در ايران، ريشه کن شد و به خواست الهی حکومت جمهوری اسلامي تأسيس شد.

10 بهمن ماه 1357

فرودگاه های كشور بازگشايی شد و آمريكايی هايی كه تا آن روز موفق به خروج از ايران نشده بودند، برای رفتن با پروازهای منظم هواپيماهای نظامی امريكا از هم پيشی می گرفتند. در حالی كه تعداد روحانيون متحصن در دانشگاه به دو هزار نفر رسيده بود و كشور در اوج تظاهرات خشونت آميزی قرار داشت. بختيار در يكی از مصاحبه‌هايش اصول برنامه‌های آينده‌ خود را شرح داد.

در روایتی دیگر نقل شده است:

“دهم بهمن 1357 شاپور بختیار، نخست‌وزیر، تحت فشار افکار عمومی مردم، سرانجام دستور بازشدن فرودگاه مهرآباد را صادر کرد. تحصن روحانیونی كه به دولت بختیار معترض بودند، در دانشگاه تهران گسترش یافت و هزاران روحانی به متحصنان پیوستند. تظاهرات در اكثر شهرهای كشور علیه دولت بختیار و نیز ورود مردم شهرهای ایران به تهران برای استقبال از امام خمینی(ره) همچنان ادامه یافت، به صورتی که مطبوعات نوشتند، دو میلیون نفر از شهر‌های ایران، برای استقبال از امام در تهران به سر می‌برند. در این روز و به محض بازشدن فرودگاه، آمریکایی‌ها اقدام به خارج ساختن بخشی از اتباع خود کردند.”