سید علی آقازاده:
۳۵۸ حلقه چاه غیرمجاز در استان مرکزی باید تعیین تکلیف شوند

استاندار مرکزی با بیان اینکه کارگروه ویژه اعتباری برای هوشمندسازی چاه‌های آب در استان مرکزی تشکیل شود گفت: در رابطه با چاه‌های غیرمجاز در این جلسه مصوب شود که ۳۵۸ حلقه چاه غیرمجازی که احکام آنها نهایی شده که پر شوند تعیین تکلیف شوند.

سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی در جلسه شورای حفاظت از آب استان مرکزی با اشاره به موضوع چاه‌های غیرمجاز در استان مرکزی افزود: در رابطه با چاه‌های غیرمجاز در این جلسه مصوب شود که 358 حلقه چاه غیرمجازی که احکام آنها نهایی شده که پر شوند تعیین تکلیف شوند.

وی اظهارکرد: در زمینه هوشمند کردن کنتور چاه‌های آب کشاورزی هم 4 هزار چاه داریم که در یک پروسه سه ساله باید با صرف 30 میلیارد تومان مجهز به کنتور هوشمند شوند که اگر بخواهیم یک چهارم آنها را تا پایان امسال انجام دهیم حدود هفت تا هشت میلیارد تومان اعتبار لازم است که در این راستا باید یک کارگروه تشکیل شود.

استاندار مرکزی تصریح کرد: بانک‌ها ممکن است که به آب‌منطقه‌ای خیلی توجهی نداشته باشند و از طرفی بانک‌ها در کل در ارائه تسهیلات مقاومت می‌کنند، بنابراین باید کارگروهی برای پیگیری این موضوع تشکیل شود.

آقازاده بیان کرد: بنابراین هوشمندسازی کنتور آب یک‌هزار چاه را تا پایان سال 97 باید انجام دهیم که اولویت‌بندی و تفکیک آنها برعهده آب منطقه‌ای است که باید به فرمانداران اعلام شود، یک میلیارد اعتبار از محل اعتبارات فنی اعتباری برای این موضوع درنظر گرفته شده و مابقی آن هم باید از منابع دیگر تامین شود.

وی ادامه داد: کارگروهی که گفته شد باید در این زمینه و با مسئولیت آب منطقه‌ای تشکیل شود، استانداری هم هر جایی که لازم باشد کمک می‌کند و در صورت لزوم بنده شخصا ورود می‌کنم، در بحث هوشمندسازی اولویت برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است.

استاندار مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: به جای اینکه مدام بگوییم با بحران آب روبه‌رو هستیم، باید بگوییم که چگونه با کم آبی سازگاری پیدا کنیم چراکه رشد جمعیت و مهاجرت سبب شده است که روز به روز منابع تجدیدپذیر را از دست بدهیم این درحالی است که با توجه به این شرایط می توان گفت که کشور ما در تنش آبی قرار گرفته است و مصرف متناسب با میزان آب نیست.