سید علی آقازاده:
اتاق بازرگانی استان مرکزی به عنوان اتاق معین در برقراری ارتباط ایران با ازبکستان معرفی شد

استاندار مرکزی گفت: اتاق بازرگانی استان مرکزی به عنوان اتاق معین در برقراری ارتباط ایران با ازبکستان معرفی شد.

سیدعلی آقازاده در دیدار با سفیر ازبکستان با اشاره به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بالای استان مرکزی افزود: استان مرکزی می‌تواند به عنوان یکی از استان‌های خوب ایران ارتباط خوب و نزدیکی را با ازبکستان برقرار کند، این همکاری با کشور دوست و برادر ازبکستان سبب خرسندی است و امیدواریم این سفر بتواند برگ و فصل جدیدی را در تاریخ روابط دو کشور به ویژه با استان مرکزی ایجاد کند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بالای استان مرکزی اظهارکرد: استان مرکزی از لحاظ گردشگری ظرفیت‌هایی مثل چشمه‌های آب‌گرم محلات و غار چال نخجیر دلیجان را دارد، در حوزه صنعتی و اقتصادی هم در نوع خود بسیار خوب بوده و در منطقه بی‌نظیر است.

استاندار مرکزی با اشاره به معین بودن اتاق استان مرکزی ادامه داد: اتاق بازرگانی که در دوره جدید بسیار فعال است، امسال سفرای کشورهای مختلف سفرهای خوبی به استان داشتند که برخی منجر به مذاکرات بسیار جدی شده است.

آقازاده با اشاره به موقعیت جغرافیای ازبکستان ابراز کرد: ازبکستان امروز با ازبکستان گذشته کاملا متفاوت است، از نظر موقعیت ازبکستان پل ارتباط زمینی ایران با کشورهای آسیای میانه است، هم اکنون باید وارد میدان عمل و عملیاتی کردن برنامه‌ها برای افزایش مراودات شویم.

وی با اشاره به معرفی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی به عنوان اتاق معین در برقراری ارتباط ایران با ازبکستان تصریح کرد: در همین راستا از دو جبهه گردشگری و تعاملات صنعتی و کشاورزی برای افزایش تعاملات می‌توان استفاده کرد، حضور شرکت‌های ایرانی در ازبکستان می‌توانند در اجرایی این تعاملات کمک کننده باشد.

استاندار مرکزی با اشاره به زمینه و تعامل خوب بین دو کشور به‌ویژه استان در چند سال گذشته عنوان کرد: آمادگی لازم را برای برقرای روابط در حوزه صنعت، کشاورزی و به ویژه گردشگری و تبادل توریسم را داریم.

آقازاده با اشاره به ظرفیت خوب فرودگاه اراک بیان کرد: با توجه به معین بودن اتاق استان مرکزی برای ازبکستان، برای برقرای ارتباط ویژه بین استان و ازبکستان در راستای اجرایی کردن مذاکرات و پروتوکل‌ها و جابه‌جایی آسان‌تر فعالان اقتصادی، فرودگاه استان مرکزی به شرط داشتن توریست و مسافر توانایی پرواز مستقیم به تاشکن را دارد، استان مرکزی به سبب قرار داشتن در مرکز کشور توانایی پوشش استان‌ها همجوار را در این زمینه دارد.

وی در پایان با اشاره به تحریمات ظالمانه آمریکا علیه ایران خاطرنشان کرد: هم اکنون به جز سه کشور آمریکا و اسرائیل و عربستان بقیه کشورها با این تحریم‌های ظالمانه مخالفند اما با توجه به این که زور در دست آمریکا بوده و سازمان ملل حریف آن نیست، توقع ما از کشورهای دوست و همسایه حمایت از ایران، مردم آن و اقتصاد آن است، قطعا این حمایت در ذهن مردم ایران به صورت یک خاطره خوب باقی می‌ماند.

تعامل ایران و ازبکستان پس از دیدار در قزاقستان افزایش داشته است

بهار عبدالله‌یف در این دیدار با اشاره روابط بین دو کشور گفت: روسای جمهور دو کشور ایران و ازبکستان سال گذشته در آستانه، پایتخت قزاقستان در چهارچوب همکاری بین دو کشور دیدار کردند که سبب تحرک جدیدی در روابط بین دو کشور شد، بعد از آن ملاقات نخستین سفر را یکی وزیرای ازبکستان به ایران بود که سبب امضا همکاری‌های دوجانبه بسیاری بین دو وزارت‌خانه شد.

وی افزود: برای هماهنگی تجاری بین دو کشور امسال معاون وزیر ازبکستان و رئیس سازمان صنعت‌، معدن و تجارت ایران یک کمیسیون مشترک بین دو کشور را امضا کردند ما به دنبال فراهم‌سازی بستر افزایش هماهنگی تجاری هستیم.

سفیر ازبکستان در ایران تصریح کرد: از دو سال گذشته با ابتکار رئیس جمهور ازبکستان اصلاحات بسیار بزرگی در عرصه سیاسی و اقتصادی در حال انجام است که مهم‌ترین آن لیبرال‌زدایی بوده که سبب تحرک بسیار بزرگی در تجارت شده است با توجه به پتانسیل طبیعی ازبکستان سرمایه‌گذاران بسیاری از کشورهای مختلفی به دنبال همکاری با کشور ازبکستان برای استفاده از این پتانسیل طبیعی هستند.

عبدالله‌یف عنوان کرد: کشورهای چین، کره و کشورهای غربی در راستای استفاده از این پتانسیل‌های طبیعی بسیار فعال هستند در سیاستی که رئیس جمهور ازبکستان در پیش گرفته و دنبال می‌کند الویت نخست همسایگان هستند که این امر خود سبب برقراری روابط تنگاتنگی بین ازبکستان و کشورهای آسیای مرکزی در همه عرصه‌ها شده است.

وی با اشاره به سفر رئیس جمهور ازبکستان به قرقیزستان ادامه داد: در این سفر چند سند برای همکاری دوجانبه بین دو کشور امضا شد همچنین با تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان نیز قراردادهایی به امضا رسیده است که سبب ایجاد تحرک جدیدی در منطقه شده است.

سفیر ازبکستان در ایران با اشاره به تاریخ مشترک دو کشور ابراز کرد: ایران و ازبکستان در جوار هم بوده و از لحاظ اقتصادی و فرهنگی اشتراکات بسیار زیادی دارند امکانات به‌وجود آمده امکان نزدیکی سیاسی و افزایش روابط را می‌دهد.

عبدالله‌یف با اشاره به ویژگی‌ها و ظرفیت‌های بالای استان مرکزی بیان کرد: استان مرکزی در ازبکستان بسیار خوب شناخته شده است، استان مرکزی جزو نخستین استان‌های بود که روابط خوبی را با کارخانجات ازبکستان برقرار کرد، این سفر برای بازکردن راه‌های تحکیم و توسعه روابط است با توجه به ملاقات‌های دیروز و امروز فکر می‌کنیم این سفر منجر به کارهای جدی شود.

وی ادامه داد : با توجه به اهمیت بحث گردشگری کشور ازبکستان با تسهیل روند صدور ویزا در 120 کشور دنیا و یا حذف آن به دنبال توسعه این حوزه است نبود پرواز مستقیم بین ایران و ازبکستان یکی از عواملی اصلی در کاهش میزان گردشگری بین دو کشور است.

سفیر ازبکستان در ایران گفت: در 6 ماه نخست امسال بیش از 40 هزار توریست از کشور ژاپن به ازبکستان سفر کردند این در حالی است که تنها 6 هزار توریست از ایران به ازبکستان سفر کرده‌اند.

عبدالله‌یف اضافه کرد: پیشنهاد داریم کارخانه‌هایی که در منطقه حرف نخست را می‌زنند به ازبکستان بیایند و یک پروژه مشترکی را در این کشور انجام دهند یکی از استان‌ها جنوبی ازبکستان به سبب داشتند پتانسیل‌ها بالا و همچنین داشتن بالاترین میزان جمعیت کشور ازبکستان با تعداد 2 میلیون نفر که 150 هزار نفر از در مرکز این استان ساکن هستند و اینکه به سبب نزدیکی به ایران به دنبال برقرای روابط جدی با استان مرکزی و کشور ایران است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این استان به سبب داشتن یک فرودگاه آزاد، پالایشگاه گاز و بزرگترین پتروشیمی ازبکستان دارای اهمیت است این استان از لحاظ جغرافیایی کوهستانی و کویری است و می‌تواند با استان مرکزی تعاملات تجاری و اقتصادی مناسبی را برقرار کند.