سید علی آقازاده:
ایرالکو به تعهد خود درباره خروج ۴۴ دیگ عمل نکرد

استاندار مرکزی گفت: ایرالکو به تعهدات خود برای خارج کردن ۴۴ دیگ باقیمانده عمل نکرد بر همین اساس از استانداری درخواست یک فرصت دو ماهه داشتند و استانداری هم تا آخر آبان‌ماه به آنها مهلت داد.

سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی با اشاره به سفر بازرسان ویژه رئیس جمهور برای بررسی واقعیت‌های کزاز افزود: باتوجه به خبر کذبی که در رابطه با کزاز منتشر شد، استانداری نامه‌ای برای رسیدگی به این خبر کذب و منبع منتشرکننده آن به رئیس جمهور نوشت بر همین اساس این تیم به مدت 48 ساعت در استان موارد را بررسی و از روستاهای اطراف پالایشگاه دیدار و با مسئولان ذی‌ربط گفت‌وگو کردند.

وی اظهارکرد: با توجه به بدهکاری 240 میلیارد تومانی عوارض پالایشگاه از تیم بازرسی درخواست پیگیری این مطالبه که حق استان است را کردیم از نمایندگان مردم اراک و شازند هم درخواست پیگیری آن را داریم تا با فشار قانونی و منطقی بتوانیم این مطالبات را دریافت کنیم.

استاندار مرکزی تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهند از نظر مقایسه استانی، کشوری و بررسی آمارها میزان سرانه سرطان استان در مقایسه با متوسط کشوری سه درصد بیشتر است که 3 درصد بالا بودن نشان‌دهنده بالا بودن آمار سرطان در استان نیست به طوری که با توجه به مقایسه‌ای که بین روستای کزاز و نهرمیان انجام شد تفاوت معناداری در آمار بین دو روستا مشاهده نشد.

آقازاده ادامه داد: اراک و حومه آن تافته جدا بافته از پیکره کشور نبوده و امروز در پهنه کشور شاهد افزایش ریزگردها و آلاینده‌ها در شهرهای مختلف هستیم و مشاهده می‌کنیم که ریزگردها به‌گونه‌ای جان مردم را تهدید می‌کنند، با توجه به تلاش‌هایی که از سال 1382 شروع و در چند سال گذشته شدت‌یافته آمارهای اطمینان‌بخشی را در استان مشاهده کردیم.

وی با اشاره به لزوم پیگیری مسائل زیست‌محیطی بیان کرد: در مسائل زیست‌محیطی باید از آمارهای رسمی استفاده شود و نباید سبب تشویش اذهان عمومی و نگرانی مردم شد، باتوجه به آمارهای رسمی در طول چند سال گذشته هر سال شرایط آلایندگی در اراک رو به بدتر شدن حرکت نکرده و روبه بهبود بوده است همچنان که در ماه‌های اخیر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته درصدی بهبود حاصل شده است.

استاندار مرکزی با اشاره به راه‌اندازی اتوبوس‌های پاک در شهر اراک عنوان کرد: شرایط استان خیلی بدتر از استان‌های دیگر نیست، در بهبود این شرایط عواملی مثل پیگیری‌های انجام‌ شده به وسیله خود استانداری، نگرانی و پیگیری‌های مردم، دستگاه‌ها و سازمان‌ها دخالت داشته است.

آقازاده با اشاره به راه‌اندازی شهرک خودرو ابراز کرد: انتظارات برای عملیاتی کار کردن شهرک خودرویی برآورده نشده و در این زمینه گله‌مند هستیم.

وی ادامه داد: با توجه به بازدید سرزده‌ای که در 31 شهریورماه امسال داشتیم شاهد تلاش ایرالکو برای انجام تعهدات بودیم اما موضوعات تحریم و مسائل ناشی از آن سبب شد آنها نتوانند به تعهدات خود برای خارج کردن 44 دیگ باقیمانده عمل کنند بر همین اساس از استانداری درخواست یک فرصت دو ماهه داشتند و استانداری هم تا آخر آبان‌ماه به آنها مهلت داد.

استاندار مرکزی با اشاره به اهمیت آلومینیوم‌سازی در شرایط تحریم اضافه کرد: یکی از مواردی که آمریکا آن را تحریم کرد آلومینیوم است، با توجه به این که ایرالکو به تنهایی 40 درصد آلومینیوم کشور را تامین می‌کند، فشار بر روی این کارخانه ممکن است سبب آسیب به صنایع استفاده‌کننده از محصول ایرالکو شود، بر همین اساس آنها مهلت دارند تا آخر آبان‌ماه دیگ‌های قدیمی خود را از مدار خارج کنند.

آقازاده تأکید کرد: در ایرالکو مشاهده کردیم دوده‌ها و خروجی گازهای این دیگ‌ها از یک فیلتر عبور کرده که آن فیلتر همیشه و هر لحظه تحت کنترل و نظارت قرار دارد، این امر خود سبب کاهش آلودگی است، بعد اتمام مهلت داده‌شده به ایرالکو هیچ نوع قصوری پذیرفته نیست و باید دیگ‌ها تعطیل شوند.

وی با اشاره به بحث آندسازی ایرالکو افزود: آلومینیوم‌سازی مکلف است به دنبال دریافت تسهیلات و یا وام مربوطه از محل صندوق توسعه باشد، در هرجایی که به مشکل برخورد استان و نمایندگان کمک می‌کنند، هرچند که در زمنیه انتقال آندسازی تاکنون از ایرالکو حرکتی را مشاهده نکرده‌ایم، مبلغ 100 میلیون یورو مبلغی نیست که نتوانند دریافت کند، هربانکی هم این را می‎داند که کمک در این زمینه می‎‌تواند به نفع وی باشد.

استاندار مرکزی با اشاره به طرح جامع زیست‌محیطی پایش آب و خاک استان عنوان کرد: با توجه به این که سازمان محیط زیست بخشی از این طرح را شروع کرده است، همه دستگاه‌ها به ویژه علوم پزشکی باید در این زمینه کمک کنند، هزینه این پایش نباید از اعتبارات دولتی باشد، بلکه باید صنایع و کارخانجات به ویژه پالایشگاه، پتروشیمی، ایرالکو سهم خود را برای انجام این طرح پرداخت کنند تا یک آمار رسمی و مورد قبول تا پایان امسال برای تصمیم‌گیری‌ها در دست باشد.

آقازاده در پایان خاطرنشان کرد: در زمینه راه‌های استان بسیار عقب افتاده‌ایم و در انجام پروژه‌های راهی استان توان کمی داریم، از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی درخواست داریم، در بودجه سال 98، به بودجه‌های مربوط به استان و محیط زیست و مواردی مثل راه، امکانات بهداشتی و درمانی، آموزشی و غیره که در این زمینه‌ها استان عقب است توجه کنند و به دنبال دریافت اعتبارات بیشتر در این زمینه‌ها باشند.