سید علی آقازاده:
اجتماع عظیم اربعین حسینی(علیه السلام) در تاریخ بی‌نظیر است

استاندار مرکزی گفت:اجتماع عظیم اربعین حسینی(علیه السلام) در تاریخ بی‌نظیر است و این اجتماع بزرگ با همین کارهای ارزشمند شما شکل می‌گیرد و عشق به امام حسین(ع) روز به روز بیشتر می‌شود.

سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی در نشست با هیئات مذهبی و کانون مداحان و شعرای آئینی افزود: این گردهمایی برای نخستین بار به این شکل در استان برگزار می‌شود که جای خوشحالی است که در خدمت افرادی هستیم که سخن‌وری و مداحی در رابطه با سجایای اهل بیت(ع) و اباعبدالله‌الحسین(ع) را دارند.

وی اظهارکرد: سخن‌وری و مداحی سجایای اهل بیت(ع) یکی از کارهای نیک و فرصت‌های ارزنده‌ای است که نصیب هر کسی نمی‌شود و برخورداری از این موهبت الهی را باید قدر بدانید و از آن بهره‌مند شوید، این کار ارزشمند علاوه بر برکات دنیوی دارای اجر و مزد اخروی هم است‌.

استاندارمرکزی تصریح کرد: بنابراین جمع حاضر از هر حیثی ارزشمند و معنوی است، زیرا افرا ی که در سجایای اهل بیت(ع) سخن‌رانی می‌کنند، اشعار می‌گویند و نغمه‌سرایی و مداحی می‌کنند جزو بندگان خوب و عزیز خداوند و افرادی انتخاب‌شده هستند.

آقازاده بیان کرد: در خیلی از مقاطع همین افراد هستند که مردم و فضای جامعه را به سمت معنوی‌شدن سوق می‌دهند، به‌ویژه در سال‌های بعد از انقلاب، همان طور که امام(ره) فرمودند “ما هر چه داریم از محرم و صفر است” روز به روز شاهد پررنگ شدن این کارها هستیم و کار بزرگی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با دم مسیحایی امام(ره) اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: افرادی از جنس شما بودند که در خط مقدم جبهه تلاش کردند، این ایثار و فداکاری برای انقلاب اسلامی تثبیت انقلاب را به دنبال داشت، هر پند دشمنی‌ها همچنان از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون وجود داشته ک ادامه دارد.

استاندار مرکزی عنوان کرد: امروز در شرایط ویژه‌ای قرار داریم و به ‌رغم تلاش دشمنان، فشار آنها و تحریم‌های یک‌طرفه‌ای که اعمال کردند و آن چه که در توان داشتند برای ترساندن مردم تلاش کردند شاهد این هستیم که با وجود برخی تاثیرات در فضای اقتصادی، در فضای سیاسی و اجتماعی، تاثیرگذارترین عزاداری‌ها امسال رقم خورد.

وی ابراز کرد: برکت محرم امسال به مراتب بیشتر از سال‌های قبل بود که این برگرفته از عمق موضوع و اعتقادی است که مردم ایران به اهل بیت(ع) دارند که شاهد حضور پررنگ مردم در جای جای ایران اسلامی در مراسم‌های عزاداری اباعبدالله‌الحسین(ع) بودیم، آن هم در شرایطی که بیشترین هجمه و توطئه‌ها را داشتیم که نشان از این دارد که کاری که هیچ توطئه‌ای نمی‌تواند اثر کار ارزشمند شما را پاک کند و هر توطئه‌ای علیه نظام با تلاش هیئات مذهبی ناکام می‌ماند.

آقازاده اضافه کرد: ملت ایران نشان دادند که در مقابل هر هجمه و تهدیدی ایستادگی دارند، ملت، دولت و مقام معظم رهبری در کنار هم هستند و این اتحاد و انسجام تنها مختص این زمان نیست، بلکه کلید پیروزی بعد از انقلاب تا به امروز بوده است.

وی تأکید کرد: به طور حتم از این شرایط عبور می‌کنیم و با پشت سر گذاشتن این شرایط، مکر و حیله دشمنان برملا می‌شود، اگرچه تا الان هم این اتفاق افتاده و باید تلاش کنیم تا در کنار مقام معظم رهبری هر آن چه لازم است را برای ایجاد امید و فضایی که مردم بتوانند از این شرایط سربلندانه عبور کنند فراهم کنیم.

استاندار مرکزی اظهار کرد: تلاش‌های شما هیئات مذهبی بسیار اثرگذار بوده و از یک مسئول با تمام اختیارت و وظایفی که دارد می‌توانید تاثیرگذارتر باشید، حس امید و معنویتی که شما ایجاد می‌کنید بیشتر بوده و ممکن است در برخی موارد فعالیت شما دیده نشود اما تاثیرات مثبت خود را دارد‌.

آقازاده گفت: ان‌شاءالله در ایام اربعین هم بتوانیم وظایف خود در قبال هیئات را انجام دهیم تا فضای معنوی بیشتری را ایجاد کنیم، اجتماع عظیم اربعین در تاریخ بی‌نظیر است و این اجتماع بزرگ با همین کارهای ارزشمند شما شکل می‌گیرد و عشق به امام حسین(ع) روز به روز بیشتر می‌شود، باید تلاش کنیم تا از این اجتماعات درراستای ایجاد امید و وحدت و خنثی‌سازی توطئه دشمنان استفاده کنیم.

وی بیان کرد: دفتر کنسول‌گری عراق را برای صدور ویزا در اراک مستقر کرده‌ایم، همچنین پرواز مستقیم از تهران به عتبات امکان‌پذیر بوده، مایل بودیم که پرواز مستقیم از فرودگاه اراک به عتبات را هم در این ایام داشته باشیم، اما پیگیر پرواز مستقیم از اراک به عتبات در طول سال هستیم و اقداماتی هم در این زمینه انجام شده است و امیدواریم این اتفاق بیفتد.

استاندار مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: در سراسر استان نزدیک یک‌هزار و 600 هیئت مذهبی و حدود 2 هزار مداح داریم که از خدمات آنها بهره‌مند هستیم.

بیش از 1400 هیئت مذهبی در استان مرکزی فعال است

حجت‌الاسلام صفر قربان‌پور مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی در این نشست نیز با بیان اینکه بیش از 1400 هیئت مذهبی در استان مرکزی فعال است گفت: رویکرد کار مذهبی استان مرکزی رویکرد کار جمعی است.

وی افزود: براساس سامانه طوبی که سامانه‌ای ملی است و طبق ارزیابی این سامانه استان مرکزی به لحاظ درصد شکل‌یافتگی و ثبت هیئات در رتبه بالای کشوری است گرچه استان ما بزرگ نیست.

وی اظهارکرد: تعداد هیئات مذهبی مداحان به تفکیک شهرستا‌ن‌ها شامل آشتیان با 52 هیئت و 116 مداح، اراک 541 هیئت و 596 مداح، تفرش 41 هیئت و 48 مداح، خمین 110 هیئت و 201 مداح، خنداب 90 هیئت و 177 مداح، دلیجان با 59 هیئت و 66 مداح، زرندیه 40 هیئت و 77 مداح، ساوه 166 هیئت و 399 مداح، شازند 158 هیئت و 69 مداح، فراهان 83 هیئت و 62 مداح، محلات 101 هیئت و 85 مداح و کمیجان با 58 هیئت و 96 می‌شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی تصریح کرد: در مجموع تعداد یک‌هزار و 479 هیئت ثبت‌شده و یک‌هزار و 992 مداح در سطح استان داریم، همچنین 200 هیئت هم باقیمانده که کار ثبت و تشکیلات آنها باید انجام شود.

قربان‌پور بیان کرد: رویکرد کار مذهبی استان رویکرد جمعی است، خوشبختانه محرم امسال با وجود هجمه‌های دشمنان و تبلیغات سوء به خوبی برگزار شد و در فعالیت هیئات و پخش نذورات مردم مشکلی نداشتیم و ایام محرم را به خوبی پشت سر گذاشتیم.

وی با اشاره به پیش رو بودن اربعین حسینی(علیه السلام) گفت: استان مرکزی از باب این که در کار ستاد اربعینی نقش‌آفرینی دارد، بخش اعظمی را اعضا و جمعیت مردمی کمک دارند، در برنامه‌های فرهنگی موکبی روحانیون اعزامی را داریم که به تعداد موکب‌های استان و علاوه بر آن 10 مبلغ و تعدادی از گروه‌های فرهنگی برای اربعین آمادگی دارند، تقاضای ما از ذاکران اهل بیت و هیئات مذهبی در رابطه با آماده‌سازی فضای استان چندجانبه است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی ادامه داد: در بحث اربعین دو موضوع مورد توجه است، بخش موکب و زائران و بخش استانی که شهرستان‌ها اگر امکان حرکت اربعینی در آنها وجود دارد همه با کمال دقت انجام شود.

قربان‌پور با اشاره به درخواست ذاکران و هیئات مذهبی ابراز کرد: هیئت‌های مذهبی دولتی نیستند و ذاکران خدمتگزاران اهل بیت(ع) هستند و توقع دولتی ندارند اما حمایت و پشتیبانی جزو درخواست‌ها است که در شهر اراک به‌عنوان مرکز استان، تبلیغات اسلامی برنامه‌ریز است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی با اشاره به آنادگی ورود هیئات مذهبی به مسئله آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد: هیئات مذهبی آمادگی ورود به کاهش آسیب‌های اجتماعی را دارند و برای کاهش طلاق و اعتیاد و غیره همراه خوبی هستند و کار را مخلصانه انجام می‌دهند و راهنمایی از مسئولان و اجرای کار با هیئات مذهبی را می‌توان دنبال کرد.

قربان‌پور در پایان با اشاره به اجتماع عاشورائیان خاطرنشان کرد: آماده برگزاری اجتماع عاشورائیان در روز شهادت امام رضا(ع) در پایان ماه صفر مقابل امامزاده عبدالله و آمنه‌خاتون هستیم.

در این نشست از تعدادی از روسای شورای هیئات مذهبی و روسای کانون مداحان شهرستان‌ها و پیرغلامانی به‌عنوان چهره‌های ملی تجلیل شد.