آیت الله دری نجف آبادی:
اربعین حسینی انقلاب بزرگ جهان اسلام و تشیع در دنیا است

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک گفت: اربعین حسینی انقلاب بزرگ جهان اسلام و تشیع در دنیا است.

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک در جمع عزاداران اربعین حسینی در مصلی اراک با اشاره به راهپیمایی میلیونی اربعین حسینی افزود: پیاده‌روی اربعین یک حرکت و رزمایش بزرگ و با ارزش و معنوی برای نمایش اقتدار جهان اسلام و شیعیان به جامعه جهانی است و امت مومن و غیور مسلمان با حضور گسترده در این حرکت میلیونی عظیم به‌خوبی از این فرصت بهره‌ها بردند.

دری نجف‌آبادی اظهار کرد: این در حالی است که در ایام اربعین حسینی شاهد حضور مسلمانان کشورهای مختلف در مراسم پیاده‌روی اربعین در کنار یکدیگر به دور از در نظر گرفتن قومیت، ملت، رنگ و نژاد و پوست بودیم چرا که مسلمانان با وحدت و همدلی مراسم پیاده‌روی را هر ساله با شکوهی چشمگیر برگزار می‌کنند.

امام جمعه اراک تصریج کرد: رمز موفقیت مسلمانان اتحاد، وحدت و انسجام و همدلی است و امت اسلامی با اتحاد و همدلی می‌توانند به موقعیت‌ها و موفقیت‌های مهم، بزرگ و ارزشمندی برسند چرا که این همدلی و وحدت و یکپارچگی در جهان اسلام نخستین قدم و مهمترین حرکت در مسیر خنثی کردن توطئه‌های دشمنان اسلام قلمداد می‌شود.

وی ابراز کرد: اربعین یک جایگاه ویژه در فرهنگ اسلامی و شیعی دارد و در فرهنگ شیعه اربعین فرصتی است برای بازسازی حادثه کربلا و نهضت خونین سیدالشهدا(ع) تا از این فرصت برای رسیدن به آن آرمان‌ها، پیام‌ها، فلسفه و اهداف آن حرکت در راستای بهره‌گیری به عنوان یک الگوی حسنه در جامعه اسلامی بهره گرفت.

دری نجف‌آبادی تأکید کرد: از روزی که امام سجاد(ع) چنین پیشنهادی را داد که در مسیر بازگشت، کاروان آزادگان به مسیر کربلا و به زیارت اربعین برای زیارت امام حسین(ع) نائل شوند تا به امروز فلسفه برگزاری مراسم اربعین با این نگاه برای پر رنگ کردن و بهره‌برداری هر چه بیشتر از نهضت کربلا و پیام سالار شهیدان است. طبیعی است که هر سال این راهپیمایی و زیارت اربعین یک پیام ویژه خود را دارد.

وی ادامه داد: راهپیمایی اربعین، شکوه عاشورا را دو چندان کرده و سبب صدور ارزش‌های اسلام به دنیا می‌شود چرا که حرکت اربعین پیام روشنی به دشمنان دارد و نشان روشنی از اتحاد و یکدلی مسلمانان است و با این راهپیمایی‌ها انقلاب اسلامی به دنیا صادر خواهد شد.

عضو خبرگان رهبری بیان کرد: یکی از زیارات معتبر و مستند در میان زیارت‌های وارده، زیارت اربعین است که از پیامبر اسلام(ص) به جابربن انصاری برای ما نقل شده و جابر نخستین زائر امام حسین(ع) بوده است.

تقدیر از اقدامات مطلوب ستاد اربعین در استان مرکزی

وی عنوان کرد: حرکت پیاده‌روی جاماندگلان اربعین حرکت قابل قبول و مطلوبی بود که البته با برنامه‌ریزی بهتر برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر این نوع مراسم می‌توان اقدام کرد چرا که با برنامه‌ریزی بهتر شاهد برگزاری مراسم باشکوه‌تری در ایام بزرگداشت شعائر دینی هستیم.

دری نجف‌آبادی ابرازکرد: حرکت منسجم و همدلی زحمت‌کشان و خادمان زائران حسینی در ایامی که گذشت برای رفاه حال زائران سیدالشهدا(ع) جای تشکر و تقدیر دارد که توانستند در این ایام برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر عزای سید و سالار شهیدان حرکت‌های خوب و مهمی اجرا کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی ادامه داد: در استان مرکزی نیز در قالب ستاد اربعین حسینی اقدامات بسیار مطلوبی پیش‌بینی شد تا کارهای مربوط به سفر زائران حسینی برای حضور در اجتماع میلیونی کربلا را تسهیل کنند که جا دارد از مسئولان استان کمال سپاس را داشته باشیم.

نقش زنان در اسلام و جامعه اسلامی نقشی مهم و موثر است

دری‌نجف‌آبادی اضافه کرد: باید قدردان تربیت اسلامی و نان حلال پدران و به ویژه مادران باشیم چرا که اهمیت نقش زنان در عرصه‌های مختلف اسلام از زمان حضرت رسول اکرم(ص) تا انقلاب اسلامی ایران برای همگان مشخص است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شهید مطهری در کتاب خود با موضوع حقوق زن در اسلام حقوق زن در اجتماع را به‌خوبی تبیین کرده که این نشانگر اهمیت جایگاه زنان در اسلام و نقش زن در جامعه اسلامی است.