سید علی آقازاده:
افزایش صادرات کالا در استان مرکزی باید به ۱۲ درصد برسد

استاندار مرکزی با بیان اینکه افزایش صادرات کالا در استان مرکزی به ۱۲ درصد باید برسد گفت: گمرک استان مرکزی جزو ۱۰ گمرک برتر کشور شناخته شده است.

سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی در بازدید از اداره کل گمرکات استان مرکزی در جمع خبرنگاران افزود: میزان صادرات کالای استان مرکزی به خارج از کشور امسال بیش از 580 میلیون دلار بوده که این میزان از صادرات نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 7 درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی اظهارکرد: پیش‌بینی امسال استان برای امر صادرات کالا یک و نیم میلیارد دلار بود که با توجه به این که بخشنامه‌های وزارت صنعت و معدن فاقد تسهیلات اداری به‌ویژه در زمینه سپرده‌گذاری ارزی بود یک مقدار از پیش‌بینی خود عقب ماندیم و علت عدم تحقق پیش‌بینی‌های استان در حوزه صادرات هم همین موضوع بود.

استاندار مرکزی تصریح کرد: اما پیگیری‌ها و مکاتبات لازم انجام شده و امیدواریم که با اقدامات انجام‌شده تا حصول نتیجه مطلوب در حوزه صادرات پیش برویم که با توجه به اقدامات انجام‌شده انتظار می‌رود که صادرات کالا از گمرکات استان روند رو به رشد و افزایشی را به خود بگیرد.

وی با اشاره به واردات استان هم بیان کرد: استان مرکزی در زمینه واردات هم در 7 ماهه امسال دو درصد رشد را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته داشته که این اختلاف صادرات و واردات که نشانگر بالا بودن صادرات نسبت به واردات استان است رونق تولید در واحدهای تولیدی و صنعتی را نشان می‌دهد.

استاندار مرکزی عنوان کرد: طبق پیش‌بینی‌های انجام‌شده با توجه به روندی که استان در صادرات دارد افزایش صادرات تا 12 درصد را هم تا پایان امسال انتظار داریم.

آقازاده در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه استان مرکزی در حوزه گمرک وضعیت خوبی دارد و گمرکات استان با روند تسهیل‌گرانه‌ای که در ارائه خدمات و رشد تراز تجاری و اقتصادی دارد توانسته جزو 10 گمرک برتر کشور قلمداد شود.