تجمع بزرگ عزاداران رضوی در استان مرکزی برگزار شد

سرزمین آفتاب و زادگاه بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی هم‌زمان با فرارسیدن سالروز شهادت امام هشتم، شمس الشموس، امام رضا(علیه السلام) غرق در ماتم شد.

استان مرکزی سرزمین آفتاب و زادگاه بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی هم‌زمان با فرارسیدن سالروز شهادت امام هشتم، شمس الشموس، امام رضا(علیه السلام) غرق در ماتم شد و مردم در سوگ آن حضرت به عزاداری پرداختند.

مراسم عزاداری امام رضا(علیه السلام) در مساجد، بقاع متبرکه و حسینیه‌ها با برنامه‌های ویژه سالروز شهادت امام رضا(علیه السلام) و با برنامه‌هایی شامل سخنرانی مذهبی، مداحی، شعرخوانی، کرسی تلاوت و … از ساعات اولیه روز شهادت شروع شد و تا شامگاه و همزمان با شام غریبان امام رضا(علیه السلام) نیز ادامه یافت.

ساعاتی پیش از ظهر روز شهادت نیز دسته‌جات عزاداری سینه‌زنی و زنجیرزنی در شهرهای استان مرکزی با حرکت در خیابان‌ها به سمت مصلاها و بقاع متبرکه استان حرکت کردند تا نماز ظهر را به جماعت برپا کرده و در تجمع بزرگ عزاداران رضوی شرکت کنند.

در شهر اراک، مرکز استان مرکزی نیز عزاداران رضوی با حضور در مصلی بیت المقدس اراک نماز ظهر شهادت امام هشتم شیعیان را به امامت نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک به جماعت اقامه کرده و در مراسم عزای امام رضا(ع) و اجتماع بزرگ عزاداران رضوی در اراک شرکت کردند.

مهمترین درس امام رضا(علیه السلام) معرفی “ولایت به عنوان شرط ایمان” بود

حجت‌الاسلام رستگاری استاد حوزه و دانشگاه در این مراسم با اشاره به زندگی امام رضا(علیه السلام) به عنوان الگوی برتر زندگی برای امت اسلامی افزود: با تاملی در زندگی با برکت امام رضا(علیه السلام) می‌توان بهترین الگو برای داشتن سبک زندگی اسلامی را یافته و الگوی حسنه خود قرار داد.

وی اظهارکرد: این درحالی است که در کنار سبک زندگی اسلامی، اوضاع سیاسی سخت و متشنج دوره امامت امام رضا(علیه السلام) موضوع مهم دیگر از زندگی با برکت امام هشتم شیعیان بود و با این اوضاع امام رضا(علیه السلام) هیچ وقت دست از هدایت مردم نکشید و با تربیت شاگردان بسیاری توانستند سرچشمه هدایت در امور دینی برای مردم جامعه اسلامی و آزادیخواهان باشند.

وی تصریح کرد: یکی از مسائل مهمی که امام رضا(علیه السلام) به آن توجه ویژه‌ای داشتند موضوع ولایت بود که ولایت را شرط ایمان معرفی فرمودند و لازمه ایمان به خدا را ولایت‌مداری مردم و جامعه اسلامی تبیین و معرفی فرمودند.

استاد حوزه و دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: این درحالی است که طبق توصیه امام رضا(ع) ائمه معصومین(علیه السلام) در سایه ولایت‌مداری برکات بسیاری شامل حال جامعه اسلامی می‌شود و تا زمانی که در راستای حفظ آن تلاش کنند تمامی دسیسه‌های شوم دشمنان ناکام می‌ماند و جامعه اسلامی موفق و پیروز است.

حرکت کاروان غم رضوی در استان مرکزی

این درحالی بود که دسته جات عزاداری سینه زنی و زنجیرزنی در استان مرکزی و اراک در قالب کاروان غم رضوی به حرکت درآمده است و به عزاداری برای امام رضا(علیه السلام) هستند.

در عصر شهادت جانگداز حضرت شمس الشموس علی بن موسی الرضا(علیه السلام) بر اساس سنت هر ساله دسته عزاداری هیئت‌های عزاداری اراک و استان مرکزی تا بارگاه ملکوتی بقاع متبرکه به عزاداری می‌پردازد که البته در این کاروان طلاب، روحانیون و جوانان که با لباس مشکی در عزای امام هشتم شیعیان به عزاداری مشغولند بسیار چشمگیر است.

عموم مردم و دلسوزان اهل بیت(علیه السلام) نیز در این دسته عزاداری حضور یافته در پایان مراسم نیز خادمان با حضور در حرم مطهر امامزادگان اراک به خطبه‌خوانی و سوگواری می‌پردازند و همزمان با شام شهادت این مراسم نماز جماعت مغرب را به جماعت برپا می‌کنند.

اقامه عزای شام غریبان امام رضا(علیه السلام) در سرزمین آفتاب

براساس برنامه ریزی انجام شده، پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشا در استان مرکزی در مساجد و تکایا و بقاع متبرکه مراسم عزاداری شب شام غریبان امام رضا(علیه السلام) به طور همزمان برگزار می‌شود و مردم در این مراسم با روشن کردن شمع و عزاداری در قالب هیئت‌های زنجیر و سینه زنی به عزاداری می‌پردازند.