سید علی آقازاده:
گفتمان اجتماعی مردم‌محور در استان مرکزی افزایش یابد

استاندار مرکزی با تاکید بر بیان واقعیات موجود در استان مرکزی در کارگروه‌ها گفت: گفتمان اجتماعی مردم‌محور در استان مرکزی افزایش و توسعه یابد.

سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی در جلسه کارگروه تخصصی فرهنگی و اجتماعی استان مرکزی افزود: در برخی از جلسات و فضاها لازم است که خیلی از چارچوب‌های اداری، تشریفات و تعارفات را کنار بگذاریم که یکی از آنها همین جلسات مربوطه به حوزه فرهنگی و اجتماعی است که باید بیشتر به بیان واقعیات در این جلسات پرداخت.

وی اظهارکرد: علی‌رغم تمام تلاش‌هایی که در این حوزه انجام شده است اما باید این واقعیت تلخ را بپذیریم که با وجود تمام تلاش‌ها نه تنها به هدف نمی‌رسیم، بلکه از هدف هم دور شده‌ایم که یا ناشی از بالا بودن سرعت ناهنجاری‌ها اجتماعی در جامعه امروز از سرعت فعالیت ما بوده یا این که به قدری درگیر مسائل اجرایی هستیم که فرصت تمرکز و توجه به این امور را نداریم.

استاندار مرکزی تصریح کرد: بنابراین یا یکی از این دو عامل سبب فاصله گرفتن ما از اهدافمان در این حوزه شده یا این که مسیر فعالیت‌های ما با جلوگیری از ناهنجاری‌ها متفاوت است، تقاضا داریم که کارشناسان در سازمان‌های مردم‌نهاد و دیگر نهادها این موضوع را بررسی کنند.

آقازاده بیان کرد: البته این موضوع مختص استان مرکزی نبوده و در کل کشور به همین شکل است و با وجود تمامی تلاش‌ها نظیر افزایش فعالیت‌های ورزشی عمومی و همگانی، افزایش اعزام روحانیون به مساجد شهرها و روستاها که بیش از 10 سال گذشته است، اما هنوز نه تنها به هدف مورد نظر در این زمینه دست نیافته‌ایم بلکه شاهد افزایش ناهنجاری‌ها و فاصله گرفتن از هدف هستیم.

وی ابراز کرد: باید ببینیم کشورهای دیگر در چه سطحی هستند، گرچه شاید آموزه‌های دینی در کشورهای دیگر مشابه ما نباشد، اما تقاضای بنده از کارشناسان و اساتید دانشگاه این است که آمارهای موجود را بررسی کنند و ببینند در دنیا در چه سطحی قرار داریم.

استاندار مرکزی ادامه داد: آمارهای اقتصادی دستگاه‌های رسمی یا برخی موسسات که کار نظرسنجی را انجام می‌دهند باید رصد کرد و میانگینی از وضعیت اجتماعی و برایند اجتماعی جامعه را مشخص کرد.

آقازاده عنوان کرد: این جلسات محل بیان چالش‌ها و انتقادها بوده و یک تریبون کاملا آزاد است ، بنابراین رسانه‌ها باید در انعکاس اخبار آن توجه ویژه داشته باشند، زیرا با توجه به شرایط فعلی جامعه، نباید به ناامیدی دامن زد، در صورتی که بیان واقعیت و عریان‌گونه وضعیت موجود هم لازم بوده و اگر در این جلسات هم واقعیات بیان نشود در واقع صورت مسئله را پاک کرده‌ایم.

وی با اشاره به ارزیابی دستگاه‌ها در دو موضوع عفاف و حجاب و صیانت از حقوق شهروندی تأکید کرد: باید در شاخص‌ها تجدید نظر شود، موضوع عفاف و حجاب در دانشگاه علوم پزشکی با تبلیغات اسلامی و آموزش و پرورش کاملا متفاوت است.

استاندار مرکزی اضافه کرد: پیشنهاداتی را در حوزه اجتماعی و فرهنگی دارم که از جمله آنها تلاش برای توسعه گفتمان اجتماعی مردم‌محور است، یک مقدار باید دولت را کنار گذاشت، ضمن این که در این امور دولت باید در کنار مردم باشد.

آقازاده افزود: خانه‌های جوان و یا موارد مشابه می‌تواند محلی برای طرح موضوعات کاملا کارشناسی و مردمی در موضوعات فرهنگی و اجتماعی باشد، به رغم تمام مشکلات، بنده اعتقاد دارم که مردم امروز از نظر اعتماد عمومی و ناامیدی در شرایط بسیار ویژه‌ای قرار دارند و باید این واقعیت را بپذیریم که اعتماد عمومی امروز مردم کمتر از دیروز است.

وی با اشاره به عوامل بی‌اعتمادی مردم گفت: یکی از موارد، موضوعات اقتصادی است که تنها مقصر آن دولت نیست، بلکه مواردی مانند تحریم‌ها هم اثرگذار بوده و خیلی از تبعات اقتصادی که امروز شاهد آن هستیم ناشی از تاثیرات گذشته است.

استاندار مرکزی با اشاره به ضرورت پرداختن به نشاط اجتماعی گفت: در زمینه نشاط اجتماعی باید بیشتر کار کنیم، زیرا در این زمینه هم عقب هستیم و هم بسیار بیشتر از اقداماتی که انجام شده باید کار کرد.

آقازاده تصریح کرد: در دانشگاه‌ها و مدارس از تریبون‌های آزاد، البته کنترل‌شده بیشتر استفاده شود، به‌ویژه در دانشگاه‌ها، زیرا فضای امروز دانشگاه‌های ما نیازمند گفتمان و مذاکره برای بیان مطالب است.

وی با اشاره به افتتاح خط پروازی اراک به تهران و بالعکس صبح امروز در فرودگاه اراک عنوان کرد: با توجه به راه‌اندازی این خط پروازی از تمام دستگاه‌های دولتی درخواست داریم که ماموریت‌ها و مهمان‌های خود را برای روزهای دوشنبه برنامه‌ریزی کنند، زیرا نبود تقاضا تعطیلی این خط پروازی را به همراه دارد، درحالی که این خط پروازی می‌تواند سبب رونق کسب و کار و سرمایه‌گذاری در استان باشد، بنابراین این موضوع مورد توجه ویژه قرار گیرد، این پرواز حم زیادی هم ندارد و تعداد صندلی‌های آن بین 70 تا 80 نفر بوده و از هواپیماهای جدید برجامی است که به برکت برجام وارد کشور شده است.

استاندار مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم نقشه‌های شوم آمریکا برای ایجاد اخلال در تعهد برجام هم به سنگ خورده و بی‌نتیجه بماند.