سید علی آقازاده:
فعالیت دانشگاه‌های استان مرکزی در طرح‌های ریشه‌یابی وقوع اعتیاد افزایش یابد

استاندار مرکزی با بیان اینکه فعالیت دانشگاه‌های استان مرکزی در طرح‌های ریشه‌یابی وقوع اعتیاد افزایش یابد گفت: دانشگاه‌های استان مرکزی برای مقابله و پیشگیری از اعتیاد برنامه‌های اجرایی ارائه کنند.

سیدعلی آقازاده در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی با اشاره به اهمیت و لزوم مبارزه و پیشگیری از مصرف مخدر افزود: به‌رغم تمام تلاش دستگاه‌های ذی‌ربط در ستاد مبارزه با مواد مخدر، آمارها نشان دهنده افزایش میزان مصرف مواد مخدر در قشر جوان، نوجوان و به ویژه قشر دانشجو است.

وی اظهارکرد: به گونه‌ای که آمارها در سال 91 و 92 شاهد افزایش 2.4 درصدی اعتیاد به مواد مخدر بودیم، اما این میزان در سال 96 و 97دوبرابر شده و به میزان 4.7 درصدی رسیده است، این امر نگرانی‌هایی به وجود آورده است.

استاندار مرکزی تصریح کرد: باید در این زمینه فعال‌تر باشیم، در این راستا لازم است مدیران با شرکت در جلسات و قرار دادن مسئولیت برای آنها، مسائل علمی را با مسائل تجربی در استان بررسی کنند.

وی اضافه کرد: مقابله همه جانبه با همه مشتقات مواد مخدر سبب ایجاد وضعیت کنونی و افزایش آمارها در قشر دانشجویی، نوجوانان و جوانان می‌شود، موارد انجام شده تاثیری در در مصرف و مقابله با آن نداشته است.

استاندار مرکزی بیان کرد: در برخی از موارد ما شاهد افزایش 100 درصدی در کشف مواد هستیم، در هشت ماهه نخست امسال بیش از 8 تن مواد کشف شده است، در برخی از موارد این میزان دو برابراست، باید بررسی شود که چرا با روند افزایشی دست به گریبان هستیم.

آقازاده عنوان کرد: باید پیشنهادات کارشناسانه به شورا و ستاد مرکزی ارائه کنیم، البته این کار نیازمند تحقیق و بررسی علمی دارد، انتظار از کارشناسان ذی‌ربط بیش از مدیران و مسئولان است، در بحث گزارش ضعیف دو دانشگاه اراک و آزاد اراک، باید گفت که دانشگاه‌ها باید جدی‌تر به این بحث ورود کنند و وقت بیشتر و دقت بالاتر و انجام نظرسنجی در این زمینه تلاش کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در زمینه افزایش میل به مصرف مواد شرایط اقتصادی و فرهنگی هم تاثیرگذار است، مسائل قبل از اجرا باید در حوزه کارشناسی بحث و بررسی شود و بعد به صورت جامع اجرا شود، تنها نباید به ارائه گزارش و عملکرد بسنده کرد، باید وزن علمی و تجربی این موضوع و معضل بزرگ را بیشتر بالا ببریم.