سید علی آقازاده:
استان مرکزی در راستای تنوع کالاهای صادراتی به اتریش تلاش کند

استاندار مرکزی گفت: استان مرکزی یکی از صنعتی‌ترین استان‌های کشور به لحاظ داشتن تعداد زیاد واحدهای صنعتی است، این امر در کنار وجود صنایع بسیار پیشرفته در اتریش می‌تواند سبب رابطه بسیار خوب اتریش با کشور و البته استان مرکزی شود.

سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی در دیدار با سفیر اتریش در ایران افزود: اتریش از معدود کشورهای اروپایی است که قدمت بیش از 100 ساله در داد و ستد و بازرگانی با ایران دارد، ظرفیت‌های دو کشور بسیار بیشتر از آن چیزی است که آمارها نشان می‌دهند.

وی اظهارکرد: اتریش کشوری است که جمعیت آن مدت‌ زیادی است در رقم هشت میلیون ثابت است، تثبیت جمعیت برای هر کشوری یک اتفاق بسیار خوبی بوده، در چهار دهه گذشته در کشور ایران این تثبیت جمعیت وجود نداشته است، و تقریبا جمعیت ایران دو برابر و نیم شده است، این امر، برنامه‌ریزی برای توسعه کشور را مقداری سخت می‌کند، هرچند که مزایایی مثل وجود نیروی جوان و با استعداد را هم دارد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: در چهار دهه گذشته در بخش‌های مختلفی مثل علم پیشرفت داشته‌ایم، استان مرکزی یکی از صنعتی‌ترین استان‌های کشور به لحاظ داشتن تعداد زیاد واحدهای صنعتی است، این امر در کنار وجود صنایع بسیار پیشرفته در اتریش می‌تواند سبب رابطه بسیار خوب اتریش با کشور و البته استان مرکزی شود.

آقازاده بیان کرد: صادرات استان مرکزی به کشوری مثل اتریش می‌تواند بسیار متنوع‌تر شود، بنابراین حضور سفیر اتریش و هیئت همراه در استان را می‌توان به فال نیک گرفت.

وی ادامه داد: اظهار نظر سفیر اتریش در رابطه با برجام می‌تواند سبب امیدواری باشد، انتظار ایران از اتحادیه اروپا بسیار بالاتر از گذشته است، در شرایطی که ایران به تعهد خود عمل کرده است آمریکا به عنوان یک جایگاه از آن خارج شده است.

استاندار مرکزی اضافه کرد: جای امیدواری است که اتحادیه اروپا همچنان بر سر تعهد خود باقی مانده است، اما این ایستادن صرفا در بحث حرف و شعار نباید باشد و اروپا به صورت عملی باید تعهد خود را انجام دهد.

آقازاده ابراز کرد: حتما کشور اتریش باید به عنوان یک کشور پیشرو در دموکراسی و نماینده اروپا در این موضوع پیش قدم شود، اتاق بازرگانی استان مرکزی می‌تواند حلقه واسط و ارتباط استان مرکزی و کشور ایران با کشور اتریش باشد.

وی تأکید کرد: باتوجه به برنامه‌ریزی انجام شده در زمینه دعوت سفرا به استان مرکزی، سفیر اتریش سومین سفیر اروپایی است که در دو تا سه ماه گذشته به استان مرکزی سفر کرده است، امیدواریم با این کار ارتباط‌ها را بیشتر کنیم.

استاندار مرکزی عنوان کرد: روابط تجاری ایران به سبب تاریخچه طولانی با اتریش، می‌تواند بیشتر و عمیق‌تر باشد، امیدواریم فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری و توریستی بین دو کشور افزایش یابد، زیرا استان مرکزی دارای جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیری مثل غار نخجیر است که می‌تواند برای توریست‌های اتریشی بسیار جذاب باشد.

آقازاده ادامه داد: کارگروهی متشکل از نماینده سفیر اتریش و مسئولان استان مرکزی و اتاق بازرگانی استان مرکزی در راستای ایجاد زمینه‌های مراودات بیشتر ایجاد شود، با این کار می‌توانیم از حداکثر ظرفیت دو طرف و البته استان مرکزی استفاده کنیم، تولیدات کشاورزی مثل گل و گیاه ایران به چین، آمریکا و اروپا صادر می‌شود، محصولات کشاورزی بیشتری مثل انار، پسته و خشکبار هم می‌تواند صادر و مورد مصرف مردم کشور اتریش قرار گیرد.

وی اضافه کرد: همه موارد مذکور بخشی از ظرفیت‌های استان است که می‌تواند در کارگروه مشترک مورد بررسی و کارشناسی قرار گیرد، استان مرکزی می‌تواند ضمن شرکت در نمایشگاه‌های مختلف اروپا و اتریش، محصولات استان را بیشتر عرضه کند.

استاندار مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم نتیجه سفر سفیر اتریش به استان را به صورت عملی مشاهده کنیم.