سید علی آقازاده:
شاخص های استان مرکزی در بخش های مختلف بهبود یافته است

استاندار مرکزی گفت: شاخص های این استان در بخش های مختلف از جمله اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و سیاسی نسبت به سال گذشته بهبود چشمگیری داشته است.

سید «علی آقازداه» استاندار مرکزی در دیدار با اصحاب رسانه استان مرکزی در اراک، افزود: این استان با وجود شرایط سخت اقتصادی پیشرفت های زیادی در بخش های مختلف داشته البته هنوز مشکلات زیادی وجود دارد که تلاش ها برای حل آن ها به کار گرفته شده است.

وی اظهار کرد: شاخص تثبیت امنیت این استان در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 10 رتبه افزایش داشته است.

استاندار مرکزی ادامه داد: واحدهای صنعتی مهم بحران زده استان مرکزی از جمله هپکو، آذرآب و چند واحد در ساوه و دلیجان در سایه تلاش فراگیر مسئولان و دولت از شرایط نامطلوب خارج شده و صدای تولید در آن ها به گوش می رسد.

آقازاده تصریح کرد: برخی اعتراضات کارگری ریل هنجارها گذشت و دستگاه قضایی بر اساس وظایف قانونی و ذاتی احکام تعلیقی برای عاملان این رفتارها صادر کرده اما پیگیری با مقام های قضایی در این زمینه دنبال می شود.

وی عنوان کرد: خانه احزاب استان مرکزی پس از سال ها راه اندازی شده و فعالیت رسمی این نهاد در هفته جاری کلید خورد.

استاندار مرکزی اضافه کرد: مطالبی در خصوص تخلفات نجومی در شهرداری اراک در رسانه ها منتشر شده بود که این آمارها صحیح نبود و 2 یا سه نفر از کارکنان این شهرداری تخلفاتی داشته اند که جمع تخلف مالی طبق مستندات به 10 میلیارد ریال هم نمی رسد.

آقازاده ابراز کرد: رسانه ها باید بر اساس مستندات و واقعیات اخبار را منتشر کنند و ذکر برخی آمارها و مطالب غیرواقع تنها مردم را ناامید و بی اعتماد و به ناحق دستگاه های خدمات رسان را بدنام می کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: خصوصی سازی یک قانون است که درصورت اجرای صحیح روند توسعه را شتاب می دهد اما کارنامه این مهم در کشور نمره قبوالی نداشته و شاید علت آن بی تجربه بودن است.

استاندار مرکزی تأکید کرد: اصل 44 قانون اساسی از تاکیدات مهم رهبر معظم انقلاب است اما الگوهای عملیاتی در مراحل اجرای این قانون به خوبی ترسیم نشده و در استان مرکزی نمونه های ناموفق آن وجود دارد.

آقازاده عنوان کرد: پالایشگاه شازند از واحدهای صنعتی موفق استان است که روزی باید بر اساس قانون خصوصی سازی واگذار شود اما قیمتی که برای آن گذاشته می شود باید بر اساس تاسیسات و سرمایه گذاری صورت گرفته باشد و به افراد دارای اهلیت سپرده شود.

وی تصریح کرد: پالایشگاه شازند روزانه 240 هزار بشکه نفت خام تصفیه می کند و 100 میلیون لیتر تولید انواع فرآورده های نفتی دارد.

استاندار مرکزی یادآور شد: پالایشگاه شازند 20 درصد بنزین کشور را تولید می کند اما این شرکت چند سال است که حق و حقوق مردم استان مرکزی در خصوص عوارض آلایندگی را پرداخت نکرده است و این مهم باید از سوی مراجع دیصلاح پیگیری شود.

آقازاده در پاسخ به سئوالی در خصوص انتخاب سکاندار حوزه سیاسی استانداری گفت: تلاش ها برای انتخاب نیروی بومی از مجموعه افراد توانمند استانداری مرکزی یا وزارت کشور و یا استانداری های کشور آغاز شده و به زودی گزینه مناسب اعلام می شود.

وی اظهار کرد: شورای اصلاح طلبان استان مرکزی در این زمینه سه گزینه و سایر گروه های سیاسی نیز گزینه هایی معرفی کرده اند که سوابق و توانمندی تمامی این افراد به دقت ارزیابی خواهد شد.

استاندار مرکزی در پاسخ به سئوال احتمال نامزدی انتخابات مجلس شورای اسلامی آینده، گفت: در رقابت های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی گذشته شرکت داشتم اما، به هیچ وجه بار دیگر تصمیم حضور در این عرصه را ندارم و تا زمانی که بر سکان مدیریت اجرایی ارشد استان مرکزی تکیه زده ام تمام تلاش را برای خدمت به مردم خواهم داشت.

آقازاده عنوان کرد: تعامل و هماهنگی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص انتصابات استان مرکزی پررنگ است اما انتخاب نهایی بر اساس مصلحت و سیاست های دولت تدبیر و امید صورت می گیرد.

وی تاکید کرد: به کارگیری نیروهای جوان و زنان توانمند در پست های مدیریتی نیز در زمره برنامه های مهم استان مرکزی است که با جدیت دنبال می شود.

استاندار مرکزی اضافه کرد: همه تلاش ها برای جذب سرمایه گذاری در استان مرکزی به کار گرفته شده اما این مهم نیازمند ساز و کارهای ویژه است.

آقازاده تصریح کرد: جذب یک و نیم میلیارد دلار سرمایه گذاری در این استان امسال برنامه ریزی شده بود اما به دلیل شرایط تحریم و نوسانات قیمت ارز هنوز این مهم محقق نشده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: رسانه های استان مرکزی از قوی ترین اصحاب رسانه کشور هستند و این قشر نیز به دلیل شرایط اقتصادی دوران سختی را می گذرانند و همه مسئولان باید حمایت جدی از رسانه ها را در دستور کار قرار داده و در هر شرایط و موقعیتی پاسخگوی آن ها باشند.

استاندار مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: خبرنگاران در کسب اخبار به دنبال منافع شخصی نیستند و بر اساس وظیفه خود به دنبال واقعیت ها و همراهی با برنامه های توسعه محور و نیازها و مطالبات استان هستند.

«مهدی زندیه وکیلی»معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز در این دیدارگفت: طرح 58 متری بخشی از برنامه جامع اراک است که در سال 82 به تصویب رسید و اگر چاره فنی داشته باشد هیچ فردی اصرار به اجرای آن ندارد.

وی افزود: هیچ نهاد یا مسئولی نباید به طرحی که مربوط به توسعه یک شهر تا چند سال آینده است برخورد احساسی کند.

وی بیان کرد: اجرای این طرح شاید با نارضایتی یکهزار نفر همراه باشد اما در مقابل 600 هزار نفر دیگر ازمنافع آن بهره مند می شوند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی ادامه داد: اجرایی شدن این طرح و یا لغو آن نیازمند تصمیم قاطع و قانونی است و مسئولان نیز در هر شرایط تابع قانون هستند.

زندیه وکیلی اظهار کرد: شهر جدید امیرکبیر دچار مشکلات مدیریتی بود اما با تلاش های ویژه طیفی از این مشکلات از جمله تامین آب گره گشایی شده و در مجموع قدم های خوبی در این راستا برداشته شده است.

وی در خصوص کتابخانه مرکزی استان مرکزی در اراک نیز عنوان کرد: عملیات اجرایی این طرح در دولت تدبیر و امید آغاز شده و این طرح فرهنگی یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی این استان پس از بیمارستان ولیعصر (عج) است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی ابراز کرد: این طرح بیش از 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و مقرر شده بود در مدت چهار سال به اتمام برسد اما تخصیص نشدن اعتبار برای آن در 2 سال گذشته روند را کند کرد با این وجود امسال اعتباری برای فعال شدن آن در نظر گرفته شده و کتابخانه مرکزی اراک در لیست طرح های جامانده از سفر نیز گنجانده شده است.

زندیه وکیلی در پایان خاطرنشان کرد: عملیات عمرانی این طرح به زودی از سر گرفته می شود و پیش بینی شده تا 2 سال آینده بهره برداری شود.