سید علی آقازاده:
قرارگاه زیستی عملیاتی و تاکتیکی در استان مرکزی ایجاد می‌شود

استاندار مرکزی گفت: در بحث قرارگاه زیستی باید تلاش شود یک قرارگاه کاملا عملیاتی و تاکتیکی برای انجام وظایف در استان مرکزی داشته باشیم.

سیدعلی آقازاده استانداری مرکزی در شورای پدافند غیر‌عامل استان مرکزی با اشاره به اهمیت پدافند غیر‌عامل افزود: استان مرکزی یکی از استان‌های دارای سابقه بسیار خوب در اجرای پدافند غیر‌عامل است، به گونه‌‌ای که در زلزله کرمانشاه مشاهده کردیم نخستین استانی که در محل زلزله حاضر شد تیم‌های امدادی استان مرکزی بودند.

وی افزود: دستگاه‌های اجرایی و مردم‌نهاد ضمن آشنایی با موضوع پدافند غیرعامل، در این زمینه تجربه‌های بسیار خوبی دارند که این امر خود برابر استان مرکزی و کشور و خود سازمان پدافند غیرعامل است، استان در این زمینه توان خود را نشان داده است، اما همیشه باید به سمت آموزش، آماده‌باش بیشتر و تامین تجهیزات حرکت کنیم.

استاندار مرکزی با اشاره به قطعی برق ناخواسته استان مرکزی در تابستان امسال اظهار کرد: این موضوع خود یک تجربه بسیار خوب در زمینه پدافند‌ غیر‌عامل بود، استان مرکزی در انجام وظیفه خود و در زمینه صرفه‌جویی در زمینه مصرف برق و مدیریت بحران از سوی رئیس جمهور تقدیر شد.

آقازاده با بیان این که طرح جامع پدافند غیر‌عامل می‌تواند بسیار مفید باشد بیان کرد: هم‌اکنون با جمع‌آوری همه اطلاعات می‌توانیم یک طرح جامع داشته باشیم، همه اطلاعات به صورت پراکنده موجود است، با جمع‌آوری صحیح و درست این اطلاعات و اقدامات و پروژه‌های انجام‌ شده و مونتاژ خوب آن می‌توان ضمن داشتن طرح جامع، آن را با کمترین هزینه گردآوری کنیم، البته شاید یک مقدار نیاز به ترمیم داشته باشد.

وی ادامه داد: در موضوع محیط زیست، آب، برق، گاز و غیره تجربه‌هایی وجود دارد، اما باید اطلاعات از شهرستان‌ها، دستگاه‌ها جمع‌آوری و گرد‌آوری شود و براساس نیازهای پدافندی استان و کشور جمع‌آوری شوند، این امر در هر استانی از نظر ماهیتی متفاوت است، استان مرکزی به لحاظ صنعتی بودن دارای 11 هزار کیلومتر شبکه برقی است، این موضوع در زمینه حفاظت طرح‌های پدافندی می‌تواند اثرگذار باشد، در استان نیروها و تجربه‌های خوبی در زمینه پدافند غیر‌عامل وجود دارد.

استاندار مرکزی عنوان کرد: از این ظرفیت‌ها می‌توان به عنوان یک طرح جامع بهره گرفت، به‌ویژه دستگاه‌هایی که عمدتا در کارهای پدافندی عمل می‌کنند تا بتوانیم با هزینه بسیار کمتری این طرح را اجرا کنیم، همه طرح‌های عمرانی می‌توانند یک پیوست پدافندی داشته باشند، امروز در بسیاری از پروژه‌های کشور در ابتدای کار قرار داریم.

آقازاده ابراز کرد: اگر در پروژه‌های عمرانی یک نگاه و پیوست پدافندی وجود داشته باشد، مثل تونل‌های شهری مسکو که در جنگ جهانی سبب کاهش آمار تلفات شد، این پروژه‌ها ضمن ارزان‌تر بودن نگهداری آنها هم آسان‌تر است، در مواقع ضروری هم از آنها می‌توان به عنوان اهرم دفاعی استفاده کرد و می‌توان در محاسبات فنی، مهندسی و پروژه‌های عمرانی بسیار موثر باشد.

وی اضافه کرد: دید پدافندی در بسیاری از دستگاه‌ها وجود دارد، اهرم تحریم می‌تواند یک فرصت خوب در حوزه عملکرد پدافند غیر‌عامل باشد و سبب رشد بیشتر شود، در صنعت برق تا دو سال پیش، از دستگاهی به نام رله از کشورهای اروپایی با قیمت 7 تا 8 هزار یورویی وارد می‌شد، تحریم‌ها سبب مشکلاتی در واردات آن می‌شد که با اعمال تحریم‌ها، جوانان کشور دستگاه‌های مورد نیاز را ساختند و با یک دهم قیمت بازار جهانی آن را تهیه کردند و هم‌اکنون کشورهای بزرگ دنیا و صاحب نظر در صنعت برق مشتری ایران هستند.

استاندار مرکزی بیان کرد: از برخی از اتفاقات غیرمطلوب می‌توان اتفاقات مطلوب ساخت، امروز قدرت موشکی و قدرت هسته‌ای ایران خود یک مانع بازدارنده بزرگ برای حملات نظامی است، موضوع آموزش و انجام مانور در مدارس، دانشگاه‌ها، دستگاه‌های اجرایی در دستور کار قرار گیرد، همه استان‌ها سابقه خوبی در ایجاد شبکه پدافندی دارند، در خوزستان معضل ریزگردها سبب شد به یک نقطه ضعف برسیم و آن را برطرف کنیم، برگزاری نشست‌ها می‌تواند با ایجاد آماده‌باش در مواقع اضطراری کمک کند.

آقازاده در پایان خاطرنشان کرد: واقعیت این است که همیشه تهدیدات وجود دارد و باید برای حفظ جان مردم، اموال کشور و خسارات کمتر از موضوع پدافند به عنوان یک اهرم قوی استفاده کنیم، در بحث قرارگاه زیستی، باید تلاش شود یک قرارگاه کاملا عملیاتی و تاکتیکی برای انجام وظایف در استان مرکزی داشته باشیم.