سید علی آقازاده:
صنعت نساجی خمین قابلیت افزایش تولید تا ۴ تن محصول را دارد

استاندار مرکزی گفت: باتوجه به ظرفیت تولید کارخانه نساجی باید گفت که ظرفیت تولید روزانه این کارخانه یک تن با هزینه‌های بالای تولید است، این توانمندی وجود دارد که با مدیریت نوین و نوسازی ماشین‌آلات به سه تا چهار تن افزایش یابد.

سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی در بازدید از واحد تولیدی نساجی خمین با اشاره به لزوم نوسازی ماشین‌آلات صنعت نساجی افزود: یکی از راه‌های افزایش تولید و سودآوری استفاده از ابزار و ماشین‌آلات به‌روز است، ماشین‌آلات صنعت نساجی خمین فرسوده است و برای افزایش تولید و سود‌آوری، بایستی نوسازی تجهیزات در اولویت قرار گیرد.

وی اظهار کرد: باتوجه به ظرفیت تولید کارخانه نساجی باید گفت که ظرفیت تولید روزانه این کارخانه یک تن با هزینه‌های بالای تولید است، این توانمندی وجود دارد که با مدیریت نوین و نوسازی ماشین‌آلات به سه تا چهار تن افزایش یابد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: بر همین اساس لازم است سرمایه‌گذاری آتیه دماوند، کارآفرینی در صنعت نساجی خمین را افزایش دهد، یا این که این صنعت را به بخش خصوصی با اهلیت و سالم واگذار کند.

آقازاده بیان کرد: وسعت کارخانه نخ خمین 144 هکتار است که 106 هکتار از آن را زمین بایر تشکیل می‌دهد، می‌توان با تمهیدات لازم، توسعه فرآیند تولید را دنبال کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به مشکلات نساجی خمین، مشکلات تامین مواد اولیه، تخصیص ارز و تسهیلات ارزان‌قیمت در دستور کار قرار می‌گیرد تا این واحد تولیدی بیش از این دچار چالش نشود.

احمد طهرانی فرماندار شهرستان خمین هم در این بازدید با اشاره به وسعت زمین صنعت نساجی خمین گفت: از عوامل اصلی که سبب شده است، نساجی خمین با کمتر از 20 درصد ظرفیت اسمی خود فعالیت کند، رکود بازار، کمبود نقدینگی، فرسودگی تجهیزات و فناوری و واردات کالای خارجی است، این اوامر زیان‌دهی این مجتمع صنعتی مهم را به دنبال داشته است، از 144 هکتار وسعت این کارخانه 38 هزار هکتار آن سالن تولید و 23 هزار متر مربع هم انبار و سوله است.

وی عنوان کرد: عوامل اصلی کاهش نقدینگی و سرمایه در گردش صنعت نساجی خمین به میزان یک سوم، افزایش قیمت ارز و خارج شدن از شمول دریافت ارز مبادله‌ای است.

طهرانی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به تک‌واحد بودن، این صنعت در خمین از ویژگی بارزی برخوردار است، بر همین اساس از تمامی ظرفیت‌های قانونی برای احیای مجدد آن استفاده شد، هم‌اکنون 130 فرصت شغلی در واحد صنایع نخ خمین وجود دارد که با وجود همه مشکلات حقوق معوقه ندارد.