سید علی آقازاده:
دستگاه‌های خدمت‌رسان استان مرکزی موظف به تسریع در خدمت‌رسانی به مناطق حاشیه‌نشین هستند

استاندار مرکزی گفت: دستگاه‌های خدمت‌رسان موظف به تسریع در روند خدمت‌رسانی به مناطق حاشیه‌نشین هستند.

سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی در بازدید از منطقه حاشیه‌نشین فانوس‌آباد ساوه افزود: 11 میلیون نفر در کشور در حاشیه شهرها ساکن هستند که معمولا در کلانشهرها زندگی می‌کنند.

وی اظهارکرد: این معضل هم مردم و هم شهرداری‌ها به ویژه دستگاه‌های خدمات‌رسان را دچار مشکل کرده و خاص ساوه نیست اما این معضل در ساوه به عنوان شهر بزرگ استان و نزدیک به تهران بیشتر است.

استاندار مرکزی تصریح کرد: ما آمدیم تا هم از نزدیک مشکلات را ببینیم و با حضور مردم و مسئولان مشکلات را بررسی کنیم، امکانات در این مناطق کم است و مردم در سختی به سر می‌برند.

آقازاده بیان کرد: اکنون زمین‌هایی که مورد تصرف واقع‌ شده دارای مشکلات حقوقی مختلفی هستند که مشکلاتی را برای دستگاه‌های خدمات‌رسان ایجاد کرده زیرا این دستگاه‌ها باید بر مبنای قوانین و ضوابط خدمات‌رسانی کنند.

وی ادامه داد: تمام تلاش مسئولان بعد از به وجود آمدن این شهرک‌ها برطرف کردن نیازهای ضروری مردم این مناطق است، ضرورت‌های اولیه در این منطقه وجود ندارد، گاز با سختی‌های قانونی سال گذشته به این منطقه آمده است.

استاندار مرکزی عنوان کرد: در تلاش هستیم تا با همکاری شورا و شهرداری در ساوه و استانداری یک سری از مشکلات را برطرف کنیم و برای جدول‌گذاری در تامین قیر استانداری کمک می‌کند.

آقازاده اضافه کرد: مشکلات قانونی حسینیه و مسجد باید تلاش شود تا با همکاری شهرداری ساوه برطرف شود و با کمک خیران آن را بسازیم و مردم بتوانند آداب مذهبی و مراسم خود را برگزار کنند.

وی ابراز کرد: آمدن ما به اینجا و در جمع مردم این است که بگوییم که تمام تلاشمان را می‌کنیم تا مشکلات شما را به حداقل برسانیم، در مورد دامداری هم باید با یک سری تمهیدات عوارض آن از قبیل بوی نامطبوع را کم کرد، مهار سگ‌های ولگرد هم باید در دستور کار قرار بگیرد.

22 نقطه شهر ساوه تحت تاثیر حاشیه‌نشینی است

محمد بهاروند فرماندار شهرستان ساوه در این بازدید گفت: توجه به مناطق محروم همیشه مورد تاکید مسئولان نظام بوده و مردم این مناطق پشتوانه نظام هستند، براساس قانون، خدمات‌رسانی باید براساس پروانه یا ماده 100 باشد که این امر خدمت‌رسانی به این مناطق را با مشکل روبه‌رو کرده بود.

وی افزود: بعد از سه سال در مجلس طرحی تحت عنوان واگذاری امتیازات موقت مصوب شد که سبب فراهم شدن شرایط خدمت‌رسانی شد.

بهاروند بیان کرد: این منطقه یکی از مناطق هدف برای بازآفرینی است و جزو بافت‌های فرسوده محسوب می‌شود و از امروز کار جدول‌گذاری آن آغاز و در دهه فجر به اتمام می‌رسد.

وی عنوان کرد: حدود 150 تن قیر نیاز است که آسفالت خیابان اصلی در دستور کار قرار بگیرد، شهرداری در تلاش است این وضعیت حفظ و مقاوم سازی و خدمات‌رسانی انجام شود.

فرماندار شهرستان ساوه در پایان خاطرنشان کرد: در ساوه بالای 97 درصد و در روستاها افزون بر 95 درصد گازرسانی انجام شده است، این منطقه از بدو انقلاب شکل گرفته و به لحاظ قانونی امکان خدمات‌رسانی به آن نبوده است، برای کار مردم و رعایت موازین اخلاقی و قانونی و حفظ روحیه انقلابی مدیری به زندان نخواهد رفت و مدیران نباید بترسند.

12 میلیارد تومان اعتبار برای روکش و ترمیم معابر ساوه نیاز است

احمد حاج‌امینی رئیس شورای شهر ساوه هم در این بازدید با اشاره به نگاه شورا به مناطق حاشیه‌ای گفت: نگاه شورای پنجم توزیع عادلانه امکانات در شهر و نگاه ویژه به مناطق کم‌بهره و نقاط حاشیه است‌ و در عمر یک ساله فعالیت‌های خوبی انجام شده است.

وی افزود: 8 منطقه جدیدا وارد جامعه هدف شدند که نیازمند اعتبارات استانی و بعضاً ملی است، شهرداری و شورا به لحاظ گستردگی به تنهایی قادر به تأمین نیازهای این مناطق نیست.

وی ادامه داد: همه این فعالیت‌هایی که در دوره شورای پنجم انجام شده با توجه به نیازسنجی و نظرسنجی از عامه مردم و متخصصان انجام شده است .

رئیس شورای شهر ساوه عنوان کرد: برای جدول‌گذاری و آسفالت در سال 96 قیر تعلق گرفته و بخشی از خدمات انجام شد، شهر ساوه با توجه به وضعیتی که دارد باید در استان ویژه‌تر دیده شود.

حاج‌امینی اضافه کرد: در بحث بافت‌های فرسوده محله قاسم‌آباد، نقشه‌ها تهیه و فعالیت‌ها انجام شده و منتظر تامین اعتبار هستیم، 45 میلیارد بودجه ستاد باز‌آفرینی در استان برای امسال مصوب شده و استدعا داریم که این بودجه در شهرستان‌ها جذب شود.

وی عنوان کرد: فضای سبز و پارک خواسته مشروع مردم است و استدعا داریم که سازمان مسکن و شهرسازی با شهرداری همکاری بیشتری داشته باشد و تعامل بیشتر در بحث واگذاری زمین داشته باشند.

رئیس شورای شهر ساوه در پایان خاطرنشان کرد: 12 هزار مترمربع آسفالت و 100 تن قیر برای آسفالت نیاز است، مسئولان در بحث اعتبارات دقت نظر داشته باشند، 60 درصد معابر ساوه نیاز به روکش و ترمیم دارد و 12 میلیارد تومان اعتبار برای این کار لازم است.