آیت الله دری نجف آبادی:
جامعه مدرسین حوزه‌های علمیه استان مرکزی باید تشکیل شود

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک گفت: تشکیل جامعه روحانیت و مدرسین حوزه‌های علمیه استان مرکزی از نیازهای اصلی این استان است که باید مورد توجه قرار گیرد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی، آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی در جمع طلاب حوزه‌های علمیه استان مرکزی در شهر مقدس قم افزود: ایجاد یک تشکل و جامعه روحانیت و مدرسین قدرتمند، با انگیزه و پایبند به ارزش‌های اسلامی و انقلابی در حوزه‌های علمیه استان از نیازهای اصلی این استان است که باید مورد توجه اساتید و مدرسان هم در اراک و هم در قم قرار گیرد.

وی اظهارکرد: وجود یک تشکل مدرسین و روحانیت توانمند ضمن ایجاد انسجام بین روحانیت، آثار و برکات این تشکل می‌تواند لایه‌های مختلف جامعه را متاثر کند.

امام جمعه اراک بیان کرد: وجود جامعه روحانیت تهران و جامعه مدرسین حوزه‌های علمیه قم نقش بسیار موثری در شکل‌گیری انقلاب اسلامی و هدایت افکار عمومی به سمت و سوی ارزش‌های اسلامی و انقلابی داشت بنابراین باید نسبت به ایجاد یک جامعه مدرسین و روحانیت قدرتمند در استان اقدام کرد.

وی عنوان کرد: برادران طلبه استان مرکزی که در قم به تحصیل مشغول هستند در صورتی که امکان شایستگی و توانایی تدریس دارند حوزه‌های علمیه استان را حمایت کنند.

راه‌اندازی رشته‌های تفسیر قرآن کریم و حدیث‌ در اراک

دری نجف آبادی اضافه کرد: هم اکنون رشته‌های تفسیر قرآن کریم و حدیث‌ در اراک راه‌اندازی شده و فلسفه، کلام و امامت‌ نیز به‌زودی در حوزه‌های استان راه‌اندازی می‌شود و ما از برادرانی که شرایط تدریس در این رشته‌ها را دارند استقبال می‌کنیم.

وی ابراز کرد: تقویت حوزه‌های علمیه برادران و خواهران از سال 88 در دستورکار قرار گرفت و نخستین گام توسعه هزار و 800 متری مدرسه امام خمینی(ره) در گذر سپهداری بازار تاریخی اراک بود که ظرفیت پذیرش این مدرسه در مقایسه با قبل بیش از 10 برابر شده است.

استقبال چشمگیر طلاب از مجتمع حوزوی خاتم‌الانبیاء

نماینده ولی‌فقیه‌در استان مرکزی با اشاره به ساخت مجتمع حوزوی خاتم‌الانبیاء عنوان کرد: همزمان با طرح توسعه مدرسه امام خمینی(ره) ساخت مجتمع حوزوی خاتم الانبیا(ص) در کمربند شمالی اراک آغاز شد که امروز این مجتمع با 110 کلاس درس، 48 واحد مسکونی برای اساتید در 35 هزار متر مربع به عنوان آبروی اسلام و اهل بیت(ع) خودنمایی می‌کند.

وی تأکید کرد: هم اکنون بیش از 150 طلبه از مرکز جامعه المصطفی، 70 طلبه از لبنان و بیش از 300‌ طلبه از نقاط مختلف ایران اسلامی در این مجتمع تحصیل می‌کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی بیان کرد: هم اکنون در هر یک از شهرستان‌های این استان یک حوزه علمیه برادران فعال است و حوزه‌های علمیه خواهران که پیش از سال 88 تنها یک مدرسه آن هم‌ در یک سطح فعال بود، اکنون 15 مدرسه خواهران فعال است و یک حوزه ویژه سطح 4 و 2 حوزه نیز در سه سطح سه ویژه خواهران در استان فعال شده است.

دری‌نجف‌آبادی ادامه داد: حوزه‌های علمیه و پرورش علمای متعهد در طول تاریخ اسلام و تشیع مهم‌ترین پایگاه اسلام در برابر حملات و انحرافات بوده‌اند.

وی اضافه کرد: تجهیز مسلمانان به علوم انسانی و اسلامی صحیح سبب می‌شود آنان با اساس این دین مقدس آشنا شده و با آگاهی و دانایی کامل خداوند را پرستش کنند.

امام جمعه اراک با بیان اینکه رسالت عالمان دینی همان رسالت پیامبران و اولیای الهی است گفت: عالمان دینی برای مقابله با هجمه‌های فرهنگی دشمنان نظام اسلامی باید نسبت به افزایش سطح علمی خود اقدام کنند.

وی در پایان در مورد توصیه‌های نبی مکرم اسلام(ص) به معاذ ابن جبل که در جریان عقبه با پیامبر(ص) بعیت کرده بود و وی از سوی حضرت محمد(ص) برای تبلیغ اسلام به یمن اعزام شده بود، خاطرنشان کرد: آموزش کتاب خدا(قرآن کریم) به مردم، هدایت جامعه به اخلاق صالح، قرار دادن هر انسان به جای خود، اجرای عادلانه احکام و دستورات الهی برای عموم مردم، ادای امانت و صداقت در گفتار، احیای سنت و مقابله با بدعت از مهمترین مسائلی است که پیامبر گرامی اسلام(ص) به معاذ توصیه کردند و این مسائل مهم باید چراغ راه جامعه روحانیت قرار گیرد.