سید علی آقازاده:
شورای شهر برای انتخاب شهردار اراک به توصیه‌ها توجهی نکرد

استاندار مرکزی با بیان این که شورای شهر برای انتخاب شهردار اراک به توصیه‌ها توجهی نکرد گفت: احتمال رد گزینه انتخابی شهرداری اراک بالا است، فرد منتخب به احتمال قوی حائز شرایط قانونی نبوده، اصرار شورا بر چیست.

سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی در جلسه شورای اداری استان مرکزی با اشاره به آمار هفته گذشته مرکز آمار کشور افزود: آمار هفته گذشته مرکز آمار در رابطه با استان مرکزی از افتخارات استان و یکی از اثرات انسجام موجود در استان بوده که حاصل تلاش مسئولان، کارآفرینان و تولیدکنندگان است و آن این که نرخ بیکاری استان از پاییز 96 تا پاییز 97 یک و نیم درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی اظهارکرد: در پاییز سال 96 نرخ بیکاری استان 8.6 بوده که طبق آمار هفته گذشته مرکز آمار این رقم در پاییز سال 97 به 6.9 رسیده است که حاصل به کار بستن تدابیر و مشورت‌های آیت‌الله دری و تلاش بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی و غیره در استان بوده است.

استاندار مرکزی تصریح کرد: در فصل بودجه قرار داریم، متاسفانه اخبار خوبی برای بودجه استان در سال 98 نداریم، با توجه به این که رشد اعتبارات هزینه‌ای استان‌ها حدود 31 تا 32 درصد دیده شده اما برای استان مرکزی زیر این میزان و حدود 27 تا 28 درصد گرفته شده، در اعتبارات استانی هم با وجود رشد 132 درصدی اعتبارات استانی تهران و رشد 20 درصدی اعتبارات استانی قم، برای استان مرکزی رشد 7 درصدی دیده شده که از نمایندگان استان به‌ویژه نماینده تفرش به عنوان عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تقاضا داریم که در این زمینه توجه داشته باشند.

مجمع نمایندگان استان به کم بودن رشد بودجه استان واکنش نشان دهند

آقازاده بیان کرد: کاهش نرخ بیکاری استان نباید سبب کاهش بودجه شود و این تصور را داشته باشند که در استان مرکزی چون نرخ بیکاری کمتری دارد وضعیت خوب است، بنابراین نظر بنده این است که مجمع نمایندگان به این شرایط واکنش نشان دهند تا سال آینده با توجه به انقباضی بودن بودجه استان بیش از حد تحت فشار قرار نگیریم.

وی با اشاره به پیش رو بودن ایام دهه فجر هم ابراز کرد: دهه فجر امسال باید کاملا خاص و ویژه برگزار شود، ستاد دهه فجر در استان فعالیت‌هایی را انجام داده، کمیته خاصی وجود دارد که همه پروژه‌های عمرانی را آماده می‌کند که بتوانیم تا پایان امسال آنها را بهره‌برداری و افتتاح کنیم، از تمام دستگاه‌ها تقاضا داریم که تمام تلاش خود را امسال به کار گیرند تا بتوانیم در ایام پایانی سال خاطره خوبی از افتتاح و راه‌اندازی طرح‌ها و برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی داشته باشیم.

استاندار مرکزی با اشاره به پرواز اراک-تهران و بالعکس عنوان کرد: این پرواز اگر به همین روال ادامه پیدا کند، ظرف یکی دو ماه آینده تعطیل می‌شود، چراکه درحال حاضر می‌توان گفت هواپیمای این خط پروازی خالی رفت و آمد می‌کند، هیچ دستگاهی در استان از این پرواز حمایت نکرد، این خط پروازی اگر تعطیل شود یکی از راه‌های توسعه استان بسته می‌شود، دوشنبه همین هفته دو سه هیئت بزرگ آمدند، درحالی که سفر آنها زمینی بود و علت آن را ناآگاهی از این خط پروازی اعلام کردند که اطلاع‌رسانی بیشتر در این رابطه را می‌طلبد.

آقازاده ادامه داد: این اتفاق یکی دو بار افتاده، این بار هم اگر تعطیلی این خط پروازی اتفاق بیفتد تا 15 سال دیگر راه نمی‌افتد، بنابراین یکی از مصوبات این جلسه در رابطه با این موضوع باشد دستگاه‌ها موظف شوند ماموریت‌ها و میهمانان خود را برای این روز متمرکز کنند، تا اجبار به رزرو دو سه صندلی نشده‌اند خود نسبت به این کار اقدام کنند، تا این فرصت را از دست ندهیم.

وی با اشاره به ضرورت بحث مناسب‌سازی فضای شهری برای معلولان هم اضافه کرد: سالانه 60 هزار نفر در کشور تنها در اثر سوانح رانندگی مجروح می‌شوند، کشور ما در 8 سال جنگ بیش از یک میلیون مجروح داشت، بنابراین باید کارهای خوبی در زمینه مناسب‌سازی انجام داد، بخش دولتی در این زمینه از بخش خصوصی عقب‌تر است و باید تمام دستگاه‌ها در این راستا تلاش کنند و مصوبه شود و نظارت بر این موضوع هم توسط دستگاه‌های نظارتی انجام شود.

استاندار مرکزی تأکید کرد: امروز سالروز شهادت امیرکبیر و همین طور سالروز وفات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را داریم، تاریخ پیام می‌دهد، رحلت سردار سازندگی کشور در تاریخ شهادت امیرکبیر بزرگ‌مرد تاریخ، رهبری فرمودند هیچ کس برای من هاشمی نمی‌شود، همه و همه نشان می‌دهد به فرمایش امام مرحوم آیت‌الله هاشمی همیشه زنده است، حتی در روزهایی که مظلوم واقع شد، اما هلم و صبر وی سبب شد که در تاریخ ماندگار شود و مردم وی را در قلب، دل و جان خود داشته باشند.

آقازاده با اشاره به بارندگی‌ها گفت: بارش‌های خوبی را داشتیم و داریم، بنابراین فرمانداران و شهرداری‌ها باید آمادگی لازم را داشته باشند، به ویژه در ایامی مانند دهه فجر و در کنار پرسنل راهداری کمک کنند، هیچ قصوری را در رابطه با این موضوع نمی‌پذیریم.

وی تصریح کرد: شهردار سابق خدمات خوبی را داشتند، به رغم تمام مشکلات تعدادی از پروژه‌های نیمه‌تمام مسکوت‌مانده را فعال کرد که بخشی به نتیجه رسیده است و بخشی هم در مراحل خوبی از پیشرفت قرار دارند، شهرداری در مقطعی یعنی ایام پایانی خدمت شهردار سابق و بعد از آن دچار حاشیه‌هایی شده بود اما خوشبختانه الان وضعیت روان شده و تا زمان انتخاب شهردار از سرپرست حمایت می‌کنیم، شهرداری تا پایان سال حداقل 60 میلیارد تومان باید تامین کند، شورا شهر اراک وقت‌کشی نکند، کسی را انتخاب کنید که حائز شرایط باشد.

استاندار مرکزی با اشاره به گزینه انتخابی شورای شهر برای شهرداری اراک بیان کرد: فرد منتخب به احتمال قوی حائز شرایط قانونی نیست، اصرار شورا بر چیست، مردم چقدر باید تحمل کنند، وقت‌کشی در این زمینه پذیرفتنه نیست. آیت‌الله دری هم فرمودند که خود افراد هم گفتند که می‌دانیم پذیرفته نیست اما مجبور بودیم، وقت‌کشی را به هیچ وجه نمی‌پذیریم، درست است قانون اختیار انتخاب را به شورا داده اما شورا هم باید رعایت کند که در این زمینه امتیاز رعایت شورا منفی است.

آقازاده در پایان خاطرنشان کرد: نظر مردم لازم است، شوراها نمایندگان مردم هستند، این که براساس اطلاعات غلط مسائل سیاسی را وارد مدیریت شهری کنیم پذیرفته نیست، اگر صحبتی در این زمینه داریم، به عنوان نماینده دولت در دفاع از مردم است، با وجود این که شب قبل از این انتخاب جلسه گذاشتم، ضبط شده صدای بنده هم موجود است، ببینید و بشنوید، بعد حرکت این‌چنینی وقت‌کشی است.