تاکید آیت الله دری نجف آبادی بر ضرورت افزایش نظارت و استاندارد در صنایع خودروسازی

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک بر ضرورت افزایش نظارت و استاندارد در صنایع خودروسازی کشور تاکید کرد.

آیت‌الله قربانعلی دری‌ نجف‌آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک در دیدار با رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به اهمیت رعایت استاندارد در حوزه خودروسازی افزود: در بحث صنایع کشور به ویژه موتور محرکه‌ها و صنایع خودروسازی هم در زمانی که دادستان کل بودم موضع گرفتم، در آن زمان برخی خودروها به سبب اتصال نامناسب انتقال مواد بنزینی دائم دچار آتش‌سوزی می‌شدند که با موضع‌گیری محکم و بدون اغماض ما مواجه شدند.

وی اظهارکرد: اما با قدرت ایستادگی کردیم و این رویه 13 ماه طول کشید و در نهایت آنها مجبور به ساماندهی و تغییرات فنی این مدل مشین شدند و قرار شد ماشین‌هایی را هم که با این مشکل فنی در بازار توزیع کردند جمع‌اوری و مشکل آن را برطرف کنند، از سال 87 به خودروسازان گفته‌ام که باید پیشرفت کنند و یکی از 10 خودروساز نخست دنیا از لحاظ کیفیت باشند و مصرف سوخت را به 5 تا 6 لیتر در 100 کیلومتر برسانند.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی تصریح کرد: هم اکنون میزان مصرف بنزین روزانه کشور 85 میلیون لیتر است، براساس قانون حمایت از آنها 5 ساله بوده که دائم تمدید می‌شود و هم اکنون به 25 و 30 سال رسیده است، خودروسازان هزینه‌های سرباری خود را بر ملت تحمیل می‌کنند، زمانی که دادستان کل بودم به شرکت هیوندای سر زدم 2.5 میلیلون خودرو با 25 هزار پرسنل تولید می‌کرد، آلومینیوم 4 هزار و 700 نفر پرسنل دارد در حالی که آلومینا ندارد.

آیت‌الله دری نجف‌آبادی بیان کرد: این تعداد پرسنل اضافه به درد نمی‌خورد، باید ابتدا آنها آلمینا تولید کنند این شرکت سفره نیست که هرکسی بخواهد از آن بخورد، آلومینیوم از آلمکینا تولید می‌شود وقتی آلمینا ندارند اضافه کردن پرسنل درست نیست، یکی از مکشلات خودروسازان تشکیلات گسترده آنها و هزینه‌های اضافه آنها است.

وی عنوان کرد: واقعا باید شورای رقابت و وزارت صنعت معدن و دولت به این مسئله توجه این کند، این حرف‌ها سندهای رسمی 20 سال گذشته کشور است، قطعه‌سازی یکی از افتخارات است که می‌توان بر روی آن کار کرد، استان مرکزی ظرف پنج سال آینده 30 تا 40 درصد از قطعات مورد نیاز خودروسازان را تولید می‌کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی ابراز کرد: می‌توان با توجه مناسب به قطعه‌سازی، آنها را در حد استاندارد فرانسه تولید کنیم، می‌توان با شراکت کشورهای دیگر در این زمینه فعال شویم، اضافه کردن هزینه بدون افزایش کیفیت کار درستی نیست، باید کیفیت را به صورت 100 درصدی ارتقا داده و هزینه‌ها را کاملا معقول کنیم.

آیت‌الله دری نجف‌آبادی ادامه داد: سهم نیروی انسانی از تولید خودرو، کشتی و هواپیما و دیگر موارد در نرخ بین‌المللی چه میزان است، معادل آن را به سازندگان خودرو می‌دهیم، بحث بهره‌وری نیروی انسانی، ساختمان و غیره در تمام واحدهای کشور یک واقعیت بوده و بسیار ضروری است.

وی اضافه کرد: باید یک خودروی ملی با کمترین هزینه‌ها، بهترین کیفیت‌ها، بالاترین راندمان‌ها و کمترین استهلاک‌ها داشته باشیم، داشتن قدرت رقابت بسیار مهم است، واقعیت این است که خودروسازان باید در این شرایط همت بلندی داشته باشند و کارهای خوبی انجام دهند، خودروسازان باید برنامه‌ریزی کنند تنها در بازار داخلی و با محدودیت واردات حضور داشته باشند بلکه باید در بازار منطقه‌ای و جهانی حضور مناسب داشته باشند

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی تأکید کرد: خودروی داخلی باید از نظر کیفیت، مصرف و استاندارها پاسخ‌گو باشد تا بتوانیم در این زمینه هم صادرات داشته باشیم، وقتی با نیروی انسانی و انرژی ارزان صادر می‌کنیم باید باید قیمت تمام شده 10 و یا 20 درصد با دنیا قابل رقابت باشد، باید تولیدات ما قابل رقابت با چینی‌ها باشد، این مبحث کشور است.

آیت‌الله دری نجف‌آبادی بیان کرد: کشوری که زیر بمباران تحریم‌های جنایتکارانه آمریکا، اسرائیل و غیره قرار دارد و به دنبال حفظ و دفاع از عظمت، استقلال و اقتدار خود دفاع کند یکی از مراکز آن تولید خودرو با قیمت و کیفیت مناسب در عرصه بین‌المللی است، این کار شدنی است هرچند که دیر هم شده است.

وی ضمن تبریک چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی گفت: امیدواریم که همان گونه در 40 سال گذشته با تلاش و مجاهدت گام‌های بلندی برداشتیم برای دهه‌های آینده و 50 سال آینده هم گام‌های مهمی برداریم و استاندارد هم بتواند با تلاش بیشتر در این زمینه گام‌ها موثری بردارد.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی با اشاره به نقش خود در نخستین اصلاح قانون استاندارد عنوان کرد: با تلاش‌های انجام شد سازمان استاندارد از مجموعه یک وزارتخانه خارج و در حد فرادستگاهی در سطح ملی دیده شد، در مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با سیاست‌های استاندارد در زمینه تجهیزات پزشکی حمایت قاطع کردم، زیرا نمی‌شود که تجهیزات پزشکی را خود آنها تولید و خود آنها مدیریت، نظارت و کنترل کنند، زیرا این کار معنایی ندارد.

آیت‌الله دری نجف‌آبادی اظهار کرد: آنها می‌خواستند که هم کار نظارت و قضاوت را باهم و خودشان انجام دهند، این کار را باید یک دستگاه نظارتی دیگری انجام دهد، بر این اصل اعتقاد داشته و از آن حمایت هم می‌کنیم، آنها نه وزارت صنعت هستند و نه استاندارد که بخواهد این کار را انجام دهند، دیده شده در برخی از مراکز اقلام پزشکی مثل زانو مصنوعی بعد از استفاده به سبب نامرغوب بودن شکسته شده است.

وی ادامه داد: فردی 10 سال است که زانو مصنوعی بی‌کیفیت تولید کرده که دو ماه دوام نمی‌آورد، چند مورد را در شهرستان اراک داشتیم، موارد مشابه وجود دارد، برهمین اساس نیاز است که تجهیزات پزشکی به صورت 100 درصدی زیر نظر نظارت دقیق تشکیلات استاندارد قرار گیرد، دستگاه استاندارد باید از سلامت لازم برخوردار باشد، زیرا استاندارد دستگاه تست مادر بوده و اگر با عوامل گوناگونی تحت تاثیر قرار گیرد یعنی می‌توان در دستگاهی که اندازه‌گیری می‌کند می‌توان دخالت کرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی اضافه کرد: این دستگاه و میزان دیگر درست جواب نمی‌دهد برهمین اساس دستگاه استاندارد باید شاهین و ترازویی باشد که به صورت 100 درصدی دقیق باشد، این دقت همانند غنی‌سازی اورانیوم می‌ماند که 99.99 درصد هم جواب نمی‌دهد،

آیت‌الله دری نجف‌آبادی تصریح کرد: استاندارد باید با سلامت، قدرت، مهارت، تخصص، دانش روز و تجربه، صداقت و امانت عمل کند، استاندارد یک نرخ یکنواخت در همه کشور بوده و در زمینه صادرات و برندسازی از حساسیت بیشتری برخوردار بوده و باید با هزار بار آزمایش همان پاسخ نخست را دهد.

وی بیان کرد: در صادرات اقلام مختلف از سرب و روی تا لبنیات باید استاندارد مناسبی داشته باشند، دیده شده که هندوانه‌های صادر شده بازگشت داده می‌شود زیرا کودی شیمیایی که به گیاه آن داده‌اند خارج از متعارف بوده، باید با میزان کود و سم مصرفی استاندارد برخورد کند، به این حجم از کود و سم مصرفی احتیاجی نداریم، این امر مثل فروش گوشت دولتی به دکانی برای برخی از کشاورزی‌چی‌ها و وزارتخانه‌چی‌ها تبدیل شده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی عنوان کرد: استاندارد باید با قدرت با این موارد برخورد کند، استاندارد و وزرات بهداشت باید مواد غذایی مردم را هزار درصد کنترل کند، همه نغازه‌ها، رستوران‌ها بین راهی و سایر اماکنی که در دیگر حوزه غذایی مردم درگیر هستند باید استاندارهای لازم را رعایت کنند، باید بر روی صادرات حساسیت دو برابر شود.

آیت‌الله دری نجف‌آبادی ابراز کرد: باید در خوراک دام‌ها نظارت کرد، مردم از گوشت، شیر دام استفاده می‌کنند، نباید برای تولید یک کیلوگرم گوشت هر چیزی را به دام دهند،باید سازمان استاندارد کشور همه اقلام و مواد غذایی را مورد رصد قرار دهد، برهمین اساس نیاز ماموران استاندارد نفوذناپذیر، تیز و باهوش باشند، اگر یک مامور خطار در هرکجا باشد باید اخراج شودف زیرا استاندارد امین کشور، نظام و مردم بوده و باید امانت‌دار آن 100 درصدی باشد.

وی ضمن تاکید بر رعایت استاندارد در دارو و تجهیزات پزشکی گفت: باید بر روی تجهیزات پزشکی و دارو نظارت کرد تا داروهای بی‌کیفیت، کم کیفیت، وارداتی و تاریخ مصرف گذشته در بازار خیانت به مردم و ملت است، باید تا حد امکان استاندارد حضور فعال داشته باشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: استاندارد تاسیسات ساختمانی، ساخت و ساز‌ها و سازه‌های مربوط به آب‌بندها و سایر موارد جز موارد پر اهمیت بوده و به تلاش مضاعفی نیاز دارد، استاندارد می‌تواند در این زمینه ورود پیدا کند، باید حتما به مواد غذایی مردم توجه ویژه داشت.