سید علی آقازاده:
۹۱۰ میلیون دلار کالا از استان مرکزی به ۸۰ کشور دنیا صادر شد

استاندار مرکزی گفت: استان مرکزی در ۱۱ ماهه امسال ۹۱۰ میلیون دلار کالا به حدود ۸۰ کشور دنیا صادر کرده است.

سید علی اقازاده استاندار مرکزی در جلسه ستاد پشتیبانی از اردوهای طرح هجرت با اشاره به صادرات استان مرکزی افزود: استان مرکزی در 11 ماهه امسال 910 میلیون دلار کالا به حدود 80 کشور دنیا صادر کرده که این موضوع یکی از افتخارات بزرگی بوده که تولیدکنندگان و کارآفرینان استان مرکزی این رکورد خوب را در سالی که تحریم‌های شکننده ‌علیه مردم ایران انجام شده اتفاق افتاده است.

وی اظهارکرد: 3 درصد بیش از سال گذشته در همین مدت زمان در زمینه صادرات افزایش و رشد داشته‌ایم، اخیرا در سمینار استانداران سراسر کشور، طبق آمار رئیس کل گمرکات کشور و مقایسه آن با استان مرکزی، در 11 ماه گذشته حدود 40 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی کشور بوده.

استاندار مرکزی تصریح کرد: روز گذشته رئیس جمهور در مجمع عمومی بانک مرکزی اعلان کردند که 40 میلیارد دلار صادرات و 38.5 میلیارد دلار نیز واردات داشته‌ایم، یعنی تراز تجاری ارزی ایران تا پایان بهمن ماه در بخش صادرات غیر نفتی حدود 1.5 میلیارد دلار مثبت بوده، متوسط رشد کشوری در این زمینه یک درصد است.

آقازاده عنوان کرد: استان مرکزی طبق 910 میلیون دلاری که تا پایان بهمن ماه داشته 3 درصد رشد در زمینه صادرات داشته، در واقع رشد این استان از متوسط رشد کشوری، بالاتر بوده و تراز استان مرکزی در این بخش تجاری تقریبا بیش از 50 درصد مثبت است.

وی بیان کرد: در استان مرکزی 350 میلیارد دلار کالا وارد که عمدتا مواد اولیه بوده، در هر صورت آمار کشوری و استانی در سالی که در تحریم‌ها قرار داشتیم بسیار خوب و مایه امیدواری بوده و با توجه به اینکه احتمالا سال 98 از نظر سیاسی و اقتصادی سالی پیچیده باشد باید با وجود توطئه‌های دشمنان زیرکی و هوشیاری مسئولان افزایش یابد.

استاندار مرکزی ادامه داد: در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی 40 هزار پروژه خرد، متوسط و بزرگ توسط قرارگاه بسیج سازندگی شروع شد.

وی ابراز کرد: استان مرکزی از 40 هزار پروژه نزدیک به هزار مورد آن را بر عهده گرفته، در این استان هیچ مرز سهمیه تعیین شده‌ای معنی و مفهوم نداشته و اگر بتوانیم این مقدار را به 2 هزار مورد می‌رسانیم، استان مرکزی یکی از استان‌های موفق در این تعامل است.

استاندار مرکزی اضافه کرد: شاید در بحث‌های فرهنگی، سیاسی و دیدگاه‌ها متفاوت باشیم ولی هدف همه مسئولان در راستای عمران، سازندگی و پیشرفت یکی بوده، در واقع همه در محدوده پیشرف، آبادانی و تقویت زیرساخت‌های کشور تلاش کرده که این فرصت طلایی خوبی است.

آقازاده تأکید کرد: بسیج سازندگی به فرمان مقام معظم رهبری شکل گرفته و بیش از دو دهه در فعالیت‌های عمرانی مشارکت داشته و توانسته با دقت، نظارت و کیفیت بالا پروژه‌های خود را اجرا کند.

وی خاطر نشان کرد: نباید به اعتبارات دولتی بسنده کرد، باید بخش خصوصی را راغب به همکاری با بسیج سازندگی کرده و در واقع بخش خصوصی با بخش مردمی تلفیق که این موضوع بسیار حائز اهمیت است.