سید علی آقازاده :
بنیاد مسکن استان مرکزی مقاوم‌سازی منازل مسکونی روستاها را در اولویت قرار دهد

استاندار مرکزی گفت: با توجه به وضعیت منازل مسکونی در روستاهای خنداب، خمین، شازند، زرندیه و ساوه باید مقاوم‌سازی این منازل مورد توجه بیشتری قرار گیرد، امسال باید از مهم‌ترین اولویت‌های بنیاد مسکن و دستگاه‌های مربوطه مقاوم‌سازی این منازل باشد.

سید علی آقازاده استاندار مرکزی در سالروز تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در دیدار با مدیرکل و کارکنان بنیاد مسکن با اشاره به مقاوم‌سازی مسکن‌های روستایی افزود: با توجه به خسارات احتمالی در حوادث با کمک تسهیلات بانکی باید از تمام ظرفیت و امکانات استان برای مقاوم‌سازی منازل روستایی استفاده کنیم، این آمادگی را برای آینده داشته باشیم زیرا حوادث غیرقابل پیش‌بینی هستند.

وی اظهارکرد: با توجه به وضعیت منازل مسکونی در روستاهای خنداب، خمین، شازند، زرندیه و ساوه باید مقاوم‌سازی این منازل مورد توجه بیشتری قرار گیرد، امسال باید از مهم‌ترین اولویت‌های مهم بنیاد مسکن و دستگاه‌های مربوطه مقاوم‌سازی این منازل باشد.

استاندار مرکزی ادامه داد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی(ره) برای ساخت خانه برای محرومان وضعیفان تاسیس شد که اکنون شاهد فعالت‌ها و خدمات بسیاری از این بنیاد به‌ویژه به روستاییان هستیم، با توجه به وظیفه مهم بنیاد مسکن به ویژه در روستاها و خدمت‌رسانی به آنها در کمک به آسیب‌دیدگان در بلایا و حوادث طبیعی زحمات این بنیاد قابل تقدیر و تشکر است.

آقازاده ابراز کرد: با توجه به اینکه بنیاد مسکن و انقلاب اسلامی به عنوان نماینده دولت در روستاها است و وظیفه مهم آن کمک به کاهش خسارت در حوادث طبیعی از جمله سیل و زلزله است باید در این راستا خدمات مطلوبی ارائه دهد زیرا با بهسازی در روستاها و ایجاد انگیزه برای روستاییان نه تنها از مهاجرت آنها به شهر جلوگیری کرده بلکه با این کار سبب مهاجرت معکوس هم می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به بارندگی‌های شدیدی که در آغاز سال داشتیم که سبب وقوع سیل در برخی از استان‌های کشور شد توجه به این نکته ضروری است که با ساخت و ساز در حریم روخانه و تجاوز به بستر رودخانه با وقوع سیل سبب خسارات بسیاری می‌شود.

استاندار مرکزی بیان کرد: با توجه به خساراتی که در استان‌های سیل‌زده به وجود آمد اما تلفات انسانی در سیل کمتر بود و این امر مهم برای ستاد مدیریت بحران کشور موفقیتی بود اما در سیل شیراز شاهد تلفات انسانی هم بودیم که باید با کسب تجربه و برنامه‌ریزی‌های بیشتر از بروز چنین حوادثی جلوگیری و یا تلفات کمتری داشته باشیم.

آقازاده ادامه داد: با توجه به هدفگذاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در فرهنگ ساخت منازل مقام روستایی در صورتی که این فرهنگ در شهرها توسعه‌ یابد سرانجام شاهد خسارات کمتر در بلایا و حوادث طبیعی ازجمله سیل یا زلزله می‌شویم.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه استان مرکزی معین استان‌های سیل‌زده است در کمک‌رسانی به مردم مناطق سیل‌زده خدمات مطلوبی داشته و حضور دستگاه‌های امدادی، بسیج مردمی و سایر دستگاه‌های اجرایی در مناطق سبب همدلی و کمک به مردم سیل‌زده شد تا بدانند که تنها نیستند.

استاندار مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: از جمله اهداف مقاوم‌سازی مسکن‌های روستایی کاهش خسارت، توسعه گردشگری و آباد کردن روستاها است، خدمات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در روستاها اعتمادسازی است