سید علی آقازاده:
نرخ بیکاری در استان مرکزی ۸.۴ درصد است

استاندار مرکزی گفت: استان مرکزی در شاخص‌های اقتصادی سال ۹۷ پیشرو بود، براساس ارزیابی فصلی انجام شده در پاییز ۹۷ مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری استان مرکزی ۶.۹ درصد و در زمستان ۹۷ هم ۸.۲ درصد و در کل سال ۹۷، ۸.۴ درصد بود، که جز سه استان برتر کشور بود.

سیدعلی آقازاده ظهر استاندار مرکزی امروز در نشست مشترک شورای راهبردی اقتصاد مقاومتی استان مرکزی با شهرستان کمیجان با اشاره اهمیت مباحث اقتصادی افزود: بیشتر مصوبات ستادهای اقتصاد مقاومتی استان و شهرستان‌های آن به‌ویژه شهرستان کمیجان اجرایی شده است، مواردی هم باقی مانده که در حال پیگیری برای به نتیجه رساندن آن هستیم.

وی اظهارکرد: از همه زحمات مسئولان، اعضای ستاد بحران، سپاه، شورای تامین و غیره شهرستان کمیجان برای زحماتی را که برای کنترل و مدیریت حجم بارندگی‌ها و سیلاب کشیدند قدردانی می‌کنیم، در بازدیدهای انجام شده مشاهده کردیم خسارت‌های قابل توجه‌ای به زیرساخت‌های شهرستان وارد شده است.

استاندار مرکزی تصریح کرد: جلسه ستاد مدیرت بحران استان در بخش میلاجرد شهرستان کمیجان برگزار می‌کنیم تا آخرین وضعیت خسارت‌های وارد شده بررسی شود، امیدواریم با هماهنگی که در شهرستان و استان شاهد هستیم بتوانیم زیرساخت‌های آسیب‌دیده از سیل 12 فروردین ماه امسال در شهرستان را تا حدامکان جبران کنیم.

آقازاده بیان کرد: در موضوعات اقتصادی، تولیدی و صنایع شهرستان هم باید گفت که برنامه ما در شهرستان کمیجان همان چیزی است که در سال 97 برای این شهرستان هدف‌گذاری کرده‌ایم که به بیشتر آنها رسیده‌ایم، امسال هم همچنان حمایت از سرمایه‌گذاری، واحدهای تولیدی، کشاورزی و صنعتی در شهرستان بیشتر می‌شود.

وی عنوان کرد: اسفند سال گذشته وزیر راه و شهرسازی به شهرستان کمیجان سفر کردند، بعد از سفر وزیر جلسه‌ای با حضور نمایندگان استان، استانداری و غیره در وزارت راه و شهرسازی تشکیل شد و نتایج سفر وزیر به استان جمع‌بندی و صورت جلسه شد که هم‌اکنون صورت جلسه آن ابلاغ شده است.

استاندار مرکزی ابراز کرد: اولویت این مصوبات با شهرستان کمیجان به‌‌ویژه راه‌های این شهرستان است، افق ارزیابی ما از شهرستان کمیجان با این شرایط در سال 98 هم بالاتر بوده و توقع و انتظار بیشتری داریم.

آقازاده ادامه داد: از همه سرمایه‌گذارانی که به‌رغم تمام مشکلات در شهرستان تلاش می‌کنند تشکر کرده و توان خود را برای حمایت از آنها می‌گذاریم، باید تمام تلاش خود را برای به سرانجام رساندن موضوعات مطرح شده در شهرستان به‌کار بگیریم.

وی اضافه کرد: در سال 97 استان مرکزی به سبب داشتن سرمایه‌گذاران و مردم خوب به ویژه در شهرستان کمیجان، شاهد رشد اقتصادی بهتری در مقایسه با سال گذشته بوده‌ایم، امیدواریم امسال وضعیت بهتر از سال گذشته باشد.

استاندار مرکزی یادآور شد: کشور با همه شرایط سختی موجود به سمت پیشرفت، توسعه و گسترش فعالیت‌های اقتصادی حرکت می‌کند، همه این موارد نشان دهنده عزم مردم و دولت در دلسوزی برای کشور و پاسخ گفتن به همه توطئه‌هایی که دشمنان علیه ایران و مردم آن می‌چینند است.

آقازاده بیان کرد: امسال بارندگی‌های خوبی داشتیم هرچند که در برخی از موارد دچار خسارت بودیم اما این خسارت‌ها یک صدم لطف الهی از نزولات آسمانی نیست، خسارت‌ها و تلفاتی به استان وارد شد که برای ما زیاد است، هرچند که به نسبت بارندگی‌ها این خسارت‌ها کم بود.

وی عنوان کرد: می‌توانیم ادعا کنیم به‌رغم همه بارندگی‌ها، با اطلاع‌رسانی و به‌موقع عمل کردن ستاد بحران استان هیچ تلفات و حتی زخمی نداشتیم، در جلسه روز گذشته سران سه‌قوه تصمیم گرفته شده تا رقمی را از صندوق توسعه ملی برای موضوعات سیل بردارند، اجازه مقام معظم رهبری را برای برداشت از صندوق گرفته‌اند.

استاندار مرکزی ادامه داد: می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب سهم استان و خسارت‌هایی که سیلاب به استان وارد کرده را دریافت کنیم، امسال شهرستان کمیجان برای اجرای مصوبه سفر وزیر راه و شهرسازی پیگیر باشد، تا بتوانیم مهم‌ترین مشکل ملی این شهرستان که محورهای ارتباطی و راه‌ها را برطرف کنیم.

آقازاده اضافه کرد: از اعتباری که قرار است برای خسارت ناشی از سیل به زیرساخت‌ها پرداخت شود هم می‌توان برای این کار استفاده کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد:استان مرکزی در شاخص‌های اقتصادی سال گذشته خوب و پیشرو بوده و براساس ارزیابی فصلی انجام شده در پاییز 97 مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری استان مرکزی 6.9 درصد و در زمستان 97 هم 8.2 درصد و در کل سال 97، 8.4 درصد بود، که جز سه استان برتر کشور بود، این درحالی است که نرخ متوسط بیکاری در کشور 12 درصد بوده است