وقایع روز پانزدهم ماه محرم‌الحرام سال ۶۱ ه.ق

در روز پانزدهم محرم‌الحرام سال ۶۱ ه.ق عبیدالله بن زیاد طی ارسال نامه به یزید و کسب تکلیف از نحوه برخورد با اهل حرم امام حسین (علیه السلام) و سرهای مقدس شهدای کربلا، در این روز سرهای مطهر شهدای کربلا از کوفه توسط ماموران ابن زیاد به سمت شام حرکت دادند.

وقتی اسرا به دستور عبیدالله بن زیاد به زندان کوفه منتقل شدند و ابن زیاد طی نامه‌ای به یزید گزارشی از رخدادهای گذشته از جمله واقعه کربلا داد و از چگونگی برخورد با اهل حرم حسین بن علی (علیه السلام) و سرهای شهدای دشت نینوا از یزید کسب تکلیف کرد. ابن زیاد منتظر پاسخ از سوی یزید ماند.

یکی از دلایل مهم اقدام ابن زیاد می‌تواند به خاطر هوشیار شدن و قیام کوفیان بر علیه او تلقی کرد؛ چرا که خاندان پیامبر گرامی اسلام (ص) در مدت زمانی که در کوفه به سر می‌بردند در جهت آگاه‌سازی مردم از جریان قیام امام حسین (علیه السلام) و نمایاندن چهره زشت یزیدیان تلاش می‌کردند؛ در نتیجه خواستار حفظ موقعیت به نفع خود بود.

اهل حرم امام حسین (علیه السلام) پس از مصیبت‌هایی که در کربلا شاهد آن بودند، این‌بار با پوشیدن لباس اسارت بر مصیبت‌شان افزون‌تر شده بود و کار بسیار دشواری را برای مخابره قیام امام حسین (علیه السلام) بر دوش خود داشتند؛ چراکه با تبلیغات سیاسی که بر علیه حسین ‌بن‌ علی (‌علیه السلام) و اهل حرم او از سوی ابن زیاد و یزید ایجاد شده بود تشریح چگونگی حرکت و پیام امام را برای مردم سخت می‌کرد، در نتیجه امام سجاد (‌علیه السلام) و حضرت زینب (‌سلام الله علیه) در این راه با ایراد خطبه در میان مردم دست دشمنان اهل بیت پیامبر (ص) گرامی اسلام را رسوا می‌‌کردند.

در روز پانزدهم محرم‌الحرام سال ۶۱ ه.ق بنا بر بعضی قول‌ها مستند در تاریخ‌، در این روز سرهای مطهر شهدای کربلا از کوفه به سوی شام حرکت داده شدند که بعدا اهل بیت امام حسین (‌علیه السلام) سرهای مطهر را به پیکرهای شهدای مدفن شده در دشت کربلا ملحق کردند.