سید علی آقازاده:کمیسیون مشترک مبارزه با خودروهای قاچاق‌بر بین استان‌های مرکزی و لرستان تشکیل می‌شود

استاندار مرکزی گفت: پیشنهاد می‌شود که کمیسیون مشترکی بین دو استان مرکزی و لرستان تشکیل شود و این کار مهم و وظیفه خطیری است که دبیرخانه‌های هر دو استان با انجام این کار باید همه موارد را احصا کنند و همراه با پیشنهادات راهبردی ارائه دهند.

سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی در نخستین جلسه مشترک کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مرکزی و استان لرستان که در استانداری مرکزی برگزار شد با اشاره به معضل خودروهای قاچاق‌بر افزود: معضل خودروهای قاچاق‌بر(شوتی) مسئله دو استان مرکزی و استان لرستان نبوده بلکه اغلب استان‌های کشور درگیر آن هستند و این یک معضل مشترک بین استان مرکزی و لرستان است.

وی اظهارکرد: در این زمینه نباید با نگاه تعصبی و اینکه این موضوع بیشتر متاثر از کدام استان است پیش رفت بلکه این جلسه مشترک با هدف پرداختن به واقعیت‌های موجود و تصمیم‌گیری براساس آن واقعیت‌ها تشکیل شده است.

استاندار مرکزی تصریح کرد: سیاست وحدت رویه‌ای که از سوی ستاد مرکزی مطرح شده اقدام مطلوبی است که براساس آن استان‌های دارای مسائل مشترک در حوزه قاچاق کالا و ارز با همکاری هم تصمیم‌گیری کنند.

آقازاده بیان کرد: اینکه این خودروها بیشتر با پلاک 31، 41 و یا 47، 57 هستند مهم نبوده بلکه باید به اصل مشکلی که وجود دارد بپردازیم و آن اختلالی بوده که تردد این خودروها در امور اقتصادی کشور و همچنین در جان و مال مردم ایجاد می‌کنند است.

وی ادامه داد: رانندگان این خودروها با استفاده از این سلاح سبب از بین رفتن عده بسیاری از افراد بی‌گناه می‌شوند که این عین قتل عمد بوده و قتل غیرعمد محسوب نمی‌شود، بنابراین باید برخوردها هم منطبق با رفتار این افراد تعریف شود.

استاندار مرکزی عنوان کرد: این معضل عوامل بسیاری دارد که درحال حاضر ما با معلول آنها که همین بحث قاچاق و تردد خودروهای قاچاق‌بر است رو به رو هستیم، واردات بیش از 1300 قلم کالا را ممنوع کرده‌ایم اما نمی‌توانیم بگوییم که مردم پوشاک، لوازم خانگی و دیگر کالها را تهیه نکنند.

آقازاده اضافه کرد: بیکاری از دیگر عوامل این معضل به‌ویژه در استان لرستان و استان‌هایی که عمدتا مقصد این کالاهای قاچاق و موارد مصرفی مردم هستند بوده و در مجموع این عوامل ما را امروز با معلولی به نام کالای قاچاق مواجه کرده است.

وی ابراز کرد: پیشنهاد می‌شود که کمیسیون مشترکی بین دو استان مرکزی و لرستان تشکیل شود و این کار مهم و وظیفه خطیری است که دبیرخانه‌های هر دو استان با انجام این کار همه موارد را احصا کنند و همراه با پیشنهادات ارائه دهند تا با مصوبه شورای تامین این هماهنگی بین دو استان انجام شود.

استاندار مرکزی تأکید کرد: اگر بخواهیم کار کارشناسی انجام دهیم باید این مسیر را بپیماییم، چراکه بحث خودروهای قاچاق‌بر کم کم به معضل بزرگی تبدیل می‌شود و جان افراد را به خطر می‌اندازد، اگر آماری از تصادفاتی را که این خودروها در وقوع آنها نقش داشته‌اند را مشاهده کنیم متوجه این موضوع می‌شویم.

آقازاده اشاره کرد: اگر قانونی برای برخورد با خودروهایی که تغییراتی را به منظور حمل کالای قاچاق در سیستم خود ایجاد کرده‌اند وجود ندارد باید ساز و کاری برای ان درنظر گرفته شود تا بتوان این برخورد را داشته باشیم.

وی یادآور شد: اینکه برخی از نمایندگان مجلس به سبب فشار بیکاری در استان‌هایشان، بحث خودروهای قاچاق‌بر را معضل نمی‌دانند نباید ملاک باشد و باید با این معضل با تمام توان مقابله کرد.

استاندار مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: به این معضل نباید به عنوان مشکل امنیتی و یا محرمانه نگاه کرد، بلکه باید به مردم آگاهی‌بخشی دهیم و با آموزش‌های عمومی آنها را از خطر این نوع از خودروها مطلع سازیم تا بدانند در زمان مواجهه با چنین خودروهایی چه رفتاری داشته باشند.